Slovenský průmysl loni rostl nejpomaleji od krize | E15.cz

Slovenský průmysl loni rostl nejpomaleji od krize

Slovenský průmysl loni rostl nejpomaleji od krize
Technik Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ján Kakalejčík při kontrole v regulační stanici v Košicích
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Slovenský průmysl v loňském roce rostl nejpomaleji od roku 2009, kdy ekonomiku nepříznivě ovlivnily dopady globální hospodářské krize. Šestým rokem po sobě přitom loni pokračoval pokles ve stavebnictví.

Produkce průmyslu na Slovensku loni stoupla podle slovenského statistického úřadu o 3,4 procenta, zatímco rok předtím to bylo 5,3 procenta. Automobilový průmysl, který byl v minulosti jedním z hlavních tahounů exportně orientované ekonomiky Slovenska, tempo růstu zpomalil na 2,9 procenta z předloňských 6,5 procenta.

Od loňského srpna do konce roku se produkce odvětví v meziročním srovnání dokonce snížila.

Podle dřívějších údajů slovenského svazu automobilového průmyslu počet vyrobených aut na Slovensku loni poprvé od roku 2009 klesl. Letos by produkce slovenských závodů tří automobilek měla podle odhadu naopak mírně stoupnout.

Horší výsledky loni zaznamenalo na Slovensku stavebnictví. Odvětví pokračovalo v poklesu, který začal v roce 2009. Tempo poklesu stavební výroby loni ale zmírnilo na 4,2 procenta z 5,3 procenta v předchozím roce. Nelichotivá situace ve stavebnictví loni vedla k potížím dvou předních stavebních firem Doprastav a Váhostav-SK, které získaly soudní ochranu před věřiteli, a vyhnuly se tak bankrotu.

Lepší výhledy

Slovenská centrální banka i ministerstvo financí v uplynulých týdnech zlepšily výhled letošního růstu ekonomiky. Hospodářství by v době stagnace spotřebitelských cen mělo těžit ze spotřeby domácností, podpořené zlepšením situace na trhu práce a růstem reálných mezd.

Výrazný pokles cen ropy podle odhadu podpoří i hlavní obchodní partnery Slovenska, což se má pozitivně odrazit na exportu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!