V americkém Fergusonu znovu propukly nepokoje | E15.cz

V americkém Fergusonu znovu propukly nepokoje

V americkém Fergusonu znovu propukly nepokoje
Protesty ve Fergusonu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nové rasově motivované nepokoje propukly dnes ve Fergusonu na předměstí amerického města St. Louis. Vyvolal je úterní požár památníku černošského mladíka, kterého v červenci zastřelil bělošský policista. Strážci pořádku se dnes snažili rozehnat dav černošských demonstrantů, kteří na těžkooděnce házeli zápalné lahve a kamení. Nejméně dva policisté byli zraněni, pět útočníků policie zatkla.

Obyvatelé Fergusonu nanosili na místo improvizovaného památníku pro 18letého Michaela Browna řadu předmětů, z nichž část v úterý vzplála. Někteří se nahněvaně obrátili na vedení města, že pro ochranu památníku neudělalo dost. Podle policie a hasičů oheň vzplál nešťastnou náhodou od zapálené svíčky.

Požár vyvolal ve Fergusonu napětí, které přerostlo v násilnosti. Zapojila se do nich asi stovka mladíků, kteří vydrancovali několik obchodů a jednu restauraci zapálili.

Dřívější střelbu vyšetřuje FBI

Incident, při němž v polovině srpna policista Darren Wilson zastřelil Browna šesti ranami, vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že černoch měl v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý z loupeže, policistu napadl. Ministerstvo spravedlnosti zároveň šetří dlouhodobé praktiky fergusonské policie, kterou část místních viní z diskriminace černochů. Okolo 90 procent členů policejního sboru tvoří běloši.

V průběhu srpnových nepokojů, při nichž ve městě platil výjimečný stav a zasahovala národní garda, byly zraněny desítky lidí a zhruba dvě stovky policie zadržela.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!