Dukovany získaly posudek EIA pro své rozšíření | E15.cz

Další bloky Dukovan získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Nové jaderné bloky v jaderné elektrárně Dukovany získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Vydalo ho ministerstvo životního prostředí (MŽP), které o tom v pátek informovalo v tiskové zprávě. Stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít podle ministerstva přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit firma ČEZ.

Nový zdroj bude postupnou náhradou nynějších čtyř bloků Dukovan. Většina dotčených obcí se záměrem výstavby souhlasí, uvedlo MŽP. Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Česko je podle stanoviska ministerstva průmyslu o krok blíž k výstavbě nových jaderných zdrojů, přispějí k naplňování cílů nízkoemisní energetiky a zvýší energetickou bezpečnost i soběstačnost země.

"Jaderné zdroje chápeme v celé jejich šíři, proto nás logicky zajímaly, zajímají a zajímat budou názory veřejnosti. A to nejen tuzemské, ale také našich sousedů. O Dukovanech II se tak průběžně jednalo s obyvateli Maďarska, Rakouska i Německa," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Závazné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí, tzv. EIA, není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení. Stanovisko obsahuje 47 podmínek, jejichž splnění má minimalizovat dopady záměru na zdraví obyvatel i životní prostředí.

Podmínky se týkají hlavně zajištění jaderné bezpečnosti, radiační ochrany nebo monitoringu a ochrany vod. Bude také nutné změřit hluk na komunikacích v okolí elektrárny a minimalizovat na nich hlukové zatížení. Stavební materiály by měly na stavbu putovat hlavně po železnici. Další podmínky se týkají například prašnosti.

Ministerstvo obdrželo asi 16 000 připomínek od veřejnosti, hlavně z Rakouska. Podle dukovanského starosty Miroslava Křišťála (nestraník) je souhlasné stanovisko EIA dalším krokem k tomu, aby bylo možné prodloužit provoz jaderné elektrárny.

"My v obci Dukovany jádro podporujeme a celé zastupitelstvo vyjádřilo podporu výstavbě nových bloků," řekl v pátek. Dodal, že region je na elektrárnu navázaný několik desítek let. "Asi by to byla velká rána, kdyby se to tady zavřelo," domnívá se. Dobrá zpráva je to i pro hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD), kraj Vysočina tuto aktivitu podle něj podporuje dlouhodobě.

Tendr na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech se bude podle dřívějšího vyjádření Havlíčka vypisovat, až bude jasná příslušná smlouva mezi vládou a firmou ČEZ. Cílem je podle něj tuto smlouvu uzavřít do konce roku, aby se v příštím roce začala soutěž připravovat.

Stavbu i financování má zajistit dceřiná firma ČEZ a chystané smlouvy by měly obsahovat podmínky zajištění projektu ze strany státu. "Učinili jsme další významný krok v harmonogramu přípravy nového jaderného zdroje. Krok, na kterém jsme dlouho pracovali. Oznámení EIA jsme předali ministerstvu životního prostředí v červenci 2016 a účast v tomto procesu byla hodně náročná," konstatoval předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Čtyři nynější bloky jaderné elektrárny byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Firma ČEZ zatím měla strategii provozování těchto bloků přibližně do roku 2035. Letos uvedla, že prověřuje možnosti jejich chodu asi do roku 2045. Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik let brzdí nejasnosti o způsobu jeho financování.

 Základní údaje o Jaderné elektrárně Dukovany 

- První jaderná elektrárna na území ČR se začala stavět v roce 1978, do provozu byly čtyři její bloky uváděny postupně v letech 1985 až 1987. Dukovany nebyly první atomovou elektrárnou v tehdejším Československu, již na začátku 70. let začala fungovat elektrárna v Jaslovských Bohunicích u slovenské Trnavy (postupně tam vyrostly tři různé zdroje). Současně s dukovanskou elektrárnou vyrostly na řece Jihlavě také dvě vodní nádrže Dalešice a Mohelno.

- V Dukovanech byly původně čtyři tlakovodní reaktory VVER 440/213, každý o instalovaném výkonu 440 MW (celkový instalovaný výkon elektrárny byl tedy 1760 MW). Po modernizaci v letech 2005 až 2012 byl výkon každého z reaktorů zvýšen na 500 MW a celkový instalovaný výkon Dukovan je nyní 2040 megawattů (MW), čímž elektrárna pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Jaderná elektrárna Temelín má dva bloky a výkon asi 2000 MW. Největší hnědouhelná elektrárna v Prunéřově má instalovaný výkon 1050 MW.

- Roční výroba elektřiny se v Dukovanech, které jsou spolu s Temelínem největším zdrojem společnosti ČEZ, dlouhodobě pohybovala kolem 15 terawatthodin (TWh). V rekordním roce 2013 to bylo 15,689 TWh. V letech 2015 a 2016 elektrárnu brzdily dlouhé odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů a prováděním investic potřebných pro další dlouhodobý provoz. Odstávky brzdily elektrárnu i předloni, v součtu jednotlivých bloků trvaly 500 dní. V roce 2017 dodala 11,954 TWh elektřiny, nejméně od roku 1988. Loni to bylo 14,25 TWh elektřiny.

- V současné době nevyrábějí dva ze čtyř dukovanských bloků. První blok byl odstaven 16. srpna a zprovozněn by měl být na přelomu září a října. Druhý blok je od června odstavený kvůli opravám v parogenerátoru, zprovozněn by mohl být v září.

- Už v březnu 2016 získala elektrárna od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k dalšímu provozu prvního bloku, a to na dobu neurčitou (na rozdíl od předchozí praxe, kdy se povolení obnovovalo po deseti letech). Pro druhý blok získaly Dukovany toto povolení, také neomezené, v červnu 2017. V prosinci 2017 vydal úřad povolení k dalšímu provozu bloků tři a čtyři.

- Kromě čtyř výrobních bloků se v areálu elektrárny nachází také sklad použitého jaderného paliva a úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů.

- Státní energetická koncepce počítá s výstavbou jednoho až dvou nových jaderných bloků (jak v Dukovanech, tak v Temelíně). V listopadu 2017 požádala společnost ČEZ o posouzení vlivu plánovaných nových jaderných bloků v Dukovanech na životní prostředí, když ministerstvu životního prostředí předala dokumentaci pro proces EIA. Ministerstvo životního prostředí v pátek informovalo o tom, že nové jaderné bloky v Dukovanech získaly kladný posudek EIA. Stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít podle ministerstva přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel.

- Firma ČEZ zatím měla strategii provozování stávajících bloků přibližně do roku 2035. Letos uvedla, že prověřuje možnosti jejich chodu asi do roku 2045. Stavba nového bloku by podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) mohla začít kolem roku 2030 a podle dřívějších informací by měl stát zhruba 200 miliard.

- Tendr na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech se bude podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) vypisovat, až bude jasná příslušná smlouva mezi vládou a firmou ČEZ. Cílem je podle něj tuto smlouvu uzavřít do konce roku, aby se v příštím roce začala soutěž připravovat. Stavbu i financování má zajistit dceřiná firma ČEZ a chystané smlouvy by měly obsahovat podmínky zajištění projektu ze strany státu.

- O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jedná se o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah