Sankce dopadly na české firmy: vývoz do Ruska klesl o pětinu | E15.cz

Sankce dopadly na české firmy: vývoz do Ruska klesl o pětinu

Sankce dopadly na české firmy: vývoz do Ruska klesl o pětinu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: bohemiakombi.cz

ČTK

Export českých firem do Ruska se v říjnu propadl meziročně o 18,5 procenta, když se v tomto měsíci poprvé ve statistikách objevil vliv sankcí EU proti Rusku. Podíl vývozů do Ruska na celkovém českém exportu již klesl pod tři procenta, uvedli analytici na základě dnešních údajů ČSÚ.

Podíl exportu do Ruska na celkových vývozech mírně klesá již od druhého čtvrtletí předchozího roku a v říjnu činil už jen 2,9 procenta (v červenci 3,6 procenta). Dovozy z Ruska do České republiky se propadly v říjnu meziročně o 21,6 procenta a jejích podíl na celkových dovozech v říjnu dosáhnul 4,1 procenta.

Farmy trpí zákazem vývozu do Ruska

„V říjnu byl poprvé patrný vliv sankcí, které EU, včetně ČR, zavedla proti Rusku. Sankce srazily vývoz z ČR do Ruska v meziročním srovnání o 18,5 procenta, resp. o 1,9 miliardy korun,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

„Ačkoliv se situace na Ukrajině do určité míry uklidnila, stále představuje spolu s možnou recesí v eurozóně největší riziko pro exportně orientovaný český průmyslový sektor. Například další kola sankcí by mohly zasáhnout domácí producenty automobilů,“ dodal analytik Komerční banky Jiří Škop.

Prozatím je podle něj podíl potenciálně postižených exportů velmi malý. Podíl potravin na celkových vývozech do Ruska tvořil před zavedením dalších sankcí 0,5 procenta, podíl zbraní a střeliva 0,1 procenta a zboží dvojího užití pouze 1,3 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!