Armáda přepočítává mrtvé duše, má jich dva a půl tisíce | E15.cz

Armáda přepočítává mrtvé duše, má jich dva a půl tisíce

armáda
armáda
• 
ZDROJ: E15

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany nebude muset při zvažovaném propouštění „říznout do živého“ tolik, jak se donedávna zdálo. Velkou část úspor zajistí seškrtání neobsazených tabulkových míst. Navzdory rozhodnutí bývalého ministra financí Eduarda Janoty je před třemi roky obrana všechna nezrušila, navíc přibyla další kvůli neúspěšnému náboru do některých jednotek. Takzvaných mrtvých duší je v armádě podle posledních propočtů na dva a půl tisíce.

Personalisté a plánovači nyní přepočítávají stavy, ve hře je snížení o čtyři tisíce až 4500 vojáků. Neobsazená místa, na něž rezort pobírá peníze z eráru, tvoří více než polovinu. Úspory z jejich zrušení by se mohly pohybovat v řádu stovek milionů korun, v případě zániku celých útvarů možná až miliard korun. Mluvčí ministerstva Jan Pejšek tyto informace deníku E15 nepopřel.

„Až ze třiceti procent mají neobsazené tabulky například dělostřelci z Jinců. Zatím ale není rozhodnuto o tom, zda se část míst zredukuje a kolik jich případně bude,“ zdůraznil Pejšek.

V letech 2010 až 2011 hospodařila obrana s rozpočtem kalkulovaným na téměř 23 700 vojáků, ve skutečnosti jich zaměstnávala jen 21 300. Rozdíl mezi rekrutačními plány a realitou představoval 2400 míst, situace se od té doby nezlepšila. U přibližně osmi tisíc občanských zaměstnanců jsou naopak tabulky v drtivé většině obsazené, mrtvých duší je tam pouze několik desítek. Vyplývá to z Bílé knihy o obraně.

Očekává se, že různé varianty úspor by měly být vypracovány do konce června, úřad Alexandra Vondry (ODS) se tak připravuje na riziko dalšího snižování rozpočtu. Nejcitlivější rozhodnutí ho čeká u dlouhodobě nenaplněných jednotek.

„Jejich zrušení by samozřejmě bylo velmi drastickým krokem. Když ale máte útvar, jehož operační schopnosti jsou plánované třeba na dvě stovky lidí, a přitom je jeho obsazenost už několik let jen poloviční, tak to asi jinak nepůjde,“ odhadl pro deník E15 pod podmínkou anonymity jeden z důstojníků, kteří v současné době propočítávají možné škrty.
Jinými slovy řečeno, pokud by se u takové jednotky zrušila neobsazená místa, její další existence by neměla smysl, protože by nenávratně přišla – byť pouze na papíře – například o svoji logistickou nebo zdravotní část.

Hlavní problém ovšem spočívá v tom, že pokud by zcela zanikla, skončili by současně také její dosavadní, „živí“ příslušníci stejně jako všichni civilní zaměstnanci. Vedle redukce míst zvažuje generální štáb také snižování počtů techniky a omezení jejích oprav. Podle všeho je už jistý odchod části armádních špiček, protože má skončit společné velitelství pozemních a vzdušných sil v Olomouci. Zeštíhlení velitelské struktury svým členům doporučila také Severoatlantická aliance.

Obrana měla letos hospodařit s přibližně 42 miliardami korun. Podobně jako celá státní správa bude muset ušetřit, konkrétně 1,4 miliardy korun. Podle loňské predikce ministerstva financí by armádní rozpočet mohl v roce 2013 klesnout na 38 miliard korun a v roce 2014 až na 36 miliard.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.