Azyl v Česku letos hledalo skoro 700 cizinců, nejčastěji pocházejí z Ukrajiny
Občané Ukrajiny tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. Za prvních pět měsíců letošního roku podali 332 žádostí, loni jich bylo 168. Poměrně velký nárůst zřejmě způsobili krajané, kterým české úřady letos udělily ve zrychleném řízení povolení k pobytu. Krajané se vrátili zpět do Česka, aby utekli před válkou.
Druhou nejpočetnější skupinu tvořili občané komunistické Kuby s 95 žadateli o azyl, loni jich bylo 16. Pak byli občané Sýrie a Vietnamu, kteří shodně podali 38 žádostí. Počet žadatelů ze Sýrie meziročně vzrostl o osm, z Vietnamu o 17.
Kvůli aktuálnímu problému migrační vlny v Evropě dnes jednal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. Podle Tuhého se policie v minulých týdnech více zaměřila na odhalování případů nelegální migrace.
„Máme připravené postupy reagující na možné scénáře vývoje v oblastech, jako je migrační vlna velkého rozsahu, záchyt většího počtu migrantů a podobně,“ uvedl Tuhý.
Podle něj policie přijala kvůli nelegální migraci opatření v krajích, které sousedí s Rakouskem. „Trendem posledních týdnů jsou záchyty nelegálních migrantů zejména v autobusech dálkové silniční dopravy, dále pak ve vlakových mezinárodních spojích a v úkrytech nákladních automobilů,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.
Policie kontroluje vytipované silniční tahy a vlakové spoje. Podle Bocána dosud převaděči využívali hlavně hlavní tahy a železnice, ale nyní se přesouvají i na vedlejší cesty, na které se rovněž policisté více zaměřují.
Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera proti loňskému roku vzrostl příliv nelegálních migrantů o 42 procent. Cizinecká policie jich v prvních pěti měsících zachytila 2500. Nejčastěji pocházeli ze Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu a také Somálska, řekl v pondělí v České televizi.
Podle posledních údajů vnitra k 30. dubnu v Česku žilo téměř 457 tisíc cizinců. Trvalý pobyt mělo přes 254 tisíc lidí, zbytek měl povolen pobyt přechodný.