Babiš: Důchody by letos mohly vzrůst více, záleží na deficitu

Andrej Babiš

Andrej Babiš Zdroj: glos hynek/euro

Vláda by mohla ještě letos zvýšit důchody. Podmínkou je lepší schodek státního rozpočtu než schválených 100 miliard korun. V příštím roce by ale důchody rostly pouze o inflaci, řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda dnes přerušila projednání zákona o navýšení důchodů od ledna 2016 o 1,8 procenta, jak navrhla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Problematikou se bude příští týden zabývat koaliční rada.

„Hledáme nějaký jiný způsob navýšení důchodů jinou formou než novelou zákona. Pokud by rozpočet tento rok mohl dopadnout lépe než plánovaný deficit, tak bychom to mohli řešit v rámci roku 2015,“ řekl Babiš. V roce 2016 by se pak podle něj důchody zvýšily pouze o inflaci. Princip, jaký by koalice mohla zvolit, nechtěl Babiš blíže specifikovat. „Myslím si, že s paní Marksovou najdeme způsob, jak to vyřešit,“ dodal.

Marksová navrhla na příští rok růst penzí o 1,8 procenta. Proti se ale postavil Babiš. Pokud by byl přijat návrh Marksové, vzrostly by penze v průměru asi o 205 korun. Nárůst by tak byl vyšší, než předpokládá dosavadní zákon, tedy o výši inflace. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve řekl, že růst penzí o 200 korun bude pro sociální demokracii rozpočtovou prioritou.

Důchody se zvyšují každý rok od 1. ledna. I letos rostly o 1,8 procenta, tedy v průměru o 200 korun. Vláda tak přidala víc, než jí nařizoval zákon. Zdůvodnila to tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. Stejně navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos. Podle něj zákonná valorizace důchodcům nestačí zdražování dorovnat a reálná hodnota penze by se příští rok snížila.

Marksová: Navýšení o 200 korun už senioři pocítí

„Pokud bychom dodrželi valorizaci jenom podle toho schématu, jak je to v zákoně, tak by to průměrné navýšení bylo třeba ani ne o sto korun na jeden důchod, což je opravdu směšně málo,“ řekl novinářům Marksová. „Domníváme se, že to navýšení o 200 korun senioři už pocítí,“ dodala.

Koaliční partneři ovšem podle ministryně argumentovali, že toto opatření je nad rámec koaliční dohody a je třeba o něm ještě jednat. „Pokud neprojde to navýšení o 200 korun, budu bojovat za jinou formu navýšení,“ poznamenala Marksová. Jednou z variant, jak by se důchody mohly zvýšit, je podle ní i jednorázové navýšení.

Letos by měli důchodci mít k dispozici zhruba 113,8 procenta částky, kterou měli v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání bylo 112,5 procenta, uvedlo ministerstvo.

Pokud by důchody rostly podle zákona, výdaje na zvýšení by příští rok podle ministerstva činily asi 3,5 miliardy korun. Kdyby se přidávalo víc, tedy o 1,8 procenta, bylo by to asi 6,9 miliardy korun. V roce 2017 by do valorizací pak podle propočtů putovalo 10,6 miliardy a v roce 2018 asi 11,2 miliardy.