Babiš už ví, co s přebytky. Chce snížit státní dluh

Ministr financí Andrej Babiš na jednání vlády

Ministr financí Andrej Babiš na jednání vlády Zdroj: CTK

Ministr financí Andrej Babiš státní rozpočet ve Sněmovně úspěšně obhájil
Andrej Babiš
Andrej Babiš.
Roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu v roce 2016
5
Fotogalerie

Ministerstvo financí navrhne využít případný přebytek státního rozpočtu za letošní rok na snížení státního dluhu. Využití peněz musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku. Vyplývá to z materiálu, který pro informaci předložilo na pondělní jednání vlády ministerstvo financí.

Na celý letošní rok je schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že není pochyb o tom, že na konci roku bude mít Česko nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. Česká republika měla přebytkový státní rozpočet naposledy v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun. Schodek rozpočtu v roce 1996 byl 1,6 miliardy korun.

"V případě dosažení přebytku rozpočtového hospodaření budou peněžní prostředky odpovídající výši kladného salda státního rozpočtu převedeny na předem určený platební účet podřízený státní pokladně, na kterém budou umístěny do rozhodnutí Poslanecké sněmovny o jejich použití. Ministerstvo financí v návrhu státního závěrečného účtu za rok 2016 navrhne použít přebytek hospodaření na snížení státního dluhu," uvedlo ministerstvo v materiálu. Peníze by tak využilo na splátky státních dluhopisů.

Návrh státního závěrečného účtu musí vláda předložit Poslanecké sněmovně ke schválení do konce dubna následujícího roku. Státní závěrečný účet za loňský rok Sněmovna ale přitom dosud neschválila. Informaci si po ministerstvu financí vyžádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v polovině listopadu.