Přebytek rozpočtu stoupl na rekordních 98 miliard, pomohly dividendy a přesun dotací

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí Zdroj: CTK

Ministerstvo financí
Andrej Babiš, předseda ANO
Andrej Babiš
4
Fotogalerie

Ke konci října vzrostl přebytek státního rozpočtu na 98,3 miliardy korun ze zářijových 82,3 miliardy. Jde o nejlepší říjnový výsledek od vzniku České republiky. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni v říjnu rozpočet vykázal schodek přes 29 miliard korun.

Za dobrým výsledkem je podle úřadu především růst daňových příjmů. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

 

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal upozornil, že v říjnu hospodaření státu opticky vylepšily dvě významné položky. Jednak do státní pokladny přišly dividendy státem spoluvlastněných podniků, které byly loni připsány až v listopadu. A naopak část dotací krajům a obcím na školství byla loni vyplacena už v říjnu, zatímco letos tomu bude v listopadu. "Pokud bychom hospodaření očistili, dosáhne říjnový přebytek zhruba zářijové úrovně," dodal.

 

 

Na celý rok je plánován schodek 70 miliard korun, podle nedávného vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale skončí rozpočet za celý letošní rok v přebytku. Výsledek bude podle ministra nejlepší za dobu existence České republiky. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl 10,4 miliardy korun.

 

Dřímal očekává, že výdaje rozpočtu na konci roku vzrostou a hospodaření státu skončí vyrovnané nebo mírně přebytkové. "Na základě vývoje v předchozích měsících jsem odhadoval, že za celý rok 2016 vykáže rozpočet přebytek zhruba deset miliard korun, vývoj za říjen ale naznačuje, že by mohl být přebytek ještě výraznější," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

 

 

 

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 69,5 miliardy na 1066,7 miliardy korun, celkové výdaje klesly o 57,9 miliardy na 968,4 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 38,1 miliardy na 526 miliard korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 20 miliard na necelých 353 miliard korun.

Kapitálové, tedy investiční výdaje byly meziročně nižší o 50,8 miliardy a činily 60,8 miliardy korun. Celkem 32,5 miliardy korun šlo na financování společných programů EU a ČR, z toho 21,3 miliardy korun se týkalo programového období 2007 až 2013 a z velké části bylo čerpáno z tzv. nároků z nespotřebovaných výdajů minulých let. Pro programové období 2014 až 2020 se podle MF s čerpáním peněz teprve začíná.

"Schválený rozpočet výdajů na financování společných programů EU a ČR programového období 2014 až 2020 předpokládal běžné i kapitálové výdaje 70 miliard korun a byl zatím čerpán ve výši 20,8 miliardy korun, nejvíce operační program Doprava s devíti miliardami korun a operační program Zaměstnanost se 7,6 miliardy korun," uvedlo dnes MF.