Červíček podal rozklad proti svému odvolání z čela policie

Martin Červíček

Martin Červíček Zdroj: ctk

Martin Červíček v poslední možný den podal rozklad proti svému odvolání z postu policejního prezidenta. Jeho advokát Josef Kopřiva dokument odeslal poštou. Červíček, jehož jmenování 7. ledna zrušil ministr vnitra v demisi Martin Pecina, si v něm stěžuje na několik věcí. Hlavně na nezákonnost rozkazu tehdejšího šéfa policie Petra Lessyho z roku 2012, jimž změnil hierarchii svých náměstků.

Zatímco před vydáním rozkazu číslo 21/2012 byl Červíček na prvním místě v pořadí náměstků, rozkazem se na tuto pozici dostal Pavel Osvald. A právě to hrálo klíčovou roli při Pecinově argumentaci o neplatnosti Červíčkova jmenování.

Právě Osvald měl po Lessyho odvolání v srpnu 2012 Červíčka odvolat z postu náměstka, aby se mohl stát policejním prezidentem. To neučinil, což současný ministr vnitra použil jako hlavní důvod neplatnosti Červíčkova jmenování. Pokud by Červíček zůstal v hierarchii náměstků na prvním místě, zmiňovaný Osvaldův krok by nezbytný nebyl.

Červíček se dostal do čela policie po té, co Lessyho odvolal tehdejší ministr vnitra Jan Kubice. Soud však v říjnu 2013 zastavil Lessyho stíhání a ministr Pecina ho na začátku prosince loňského roku vrátil do funkce.

Červíček odmítl post dobrovolně opustit, takže Česko mělo dva policejní prezidenty, přičemž Lessy čerpal dovolenou. Dvojvládí po 36 dnech ukončilo další Pecinovo rozhodnutí, kterým Červíčka z postu policejního prezidenta sesadil.

Rozklad odvolaného policejního prezidenta bude řešit až nový ministr vnitra, kterým by se měl ve vládě Bohuslava Sobotky příští týden stát Milan Chovanec (ČSSD). Ten by chtěl vyhlásit nové výběrové řízení na post policejního prezidenta, ale nejdříve musí posoudit právě tento rozklad.