Češi si zvykají na život od výplaty k výplatě | E15.cz

Češi si zvykají na život od výplaty k výplatě

Češi si zvykají na život od výplaty k výplatě
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomáš Kubelka

ČTK
nos

Čtyřicet procent Čechů je smířeno s tím, že letos nebude vytvářet žádné finanční rezervy a bude žít od výplaty k výplatě. Nejčastěji jsou v této situci lidé bez vzdělání, nebo ti se základním vzděláním. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Partners uskutečnila v prosinci agentura Ipsos Tambor. Jen třináct procent dotázaných plánuje, že letos bude spořit, investovat, nakoupí nemovitost, nebo vyhledá služeb finančního poradce.

Přes osm procent Čechů si letos přeje zaplatit všechny dluhy, půjčky, úvěry a přestat žít na dluh. Nejvíce dotázaných, kteří si přejí přestat žít na dluh, je z Plzeňského kraje. Lidé, kteří jsou nejčastěji připraveni utáhnout si opasky a šetřit, jsou z Karlovarského a z Královéhradeckého kraje.

O svých financích nepochybuje pouze pětina Čechů. Ti si podle průzkumu myslí, že mají své peníze zvládnuty dobře. Nejvíce si v tomto ohledu věří mladí lidé do 24 let a lidé od 55 do 65 let.

„Tyto výsledky potvrzuje i naše nedávné mezigenerační šetření mapující finanční gramotnost české populace. Také v něm si mladí lidé ve financích nejvíce věřili. Ale realita byla bohužel jiná. Jejich skutečné znalosti byly velmi slabé. Výrazně horší než v případě střední generace,“ uvedla marketingová ředitelka Partners Lada Kičmerová. Z průzkumu je podle ní patrné, že finanční krize dopadla už i na peněženky běžných občanů.

Autor: ČTK, nos
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud