Česko dostalo 13 rad na boj s korupcí, zavedlo jedinou, kritizuje Rada Evropy
Hodnotící zprávu s doporučeními, která by měla vést ke zlepšení v boji proti korupci a financování politických stran, zveřejnila skupina GRECO už v roce 2011. Dnešní zpráva je již třetím hodnocením plnění jejích výzev.
GRECO ve zprávě doporučila Česku vyjasnit, že úplatkářství všech kategorií zaměstnanců ve veřejném sektoru je postižitelné, a to bez ohledu na to, zda jsou schopni nějak ovlivňovat zásadní rozhodnutí. Toto doporučení však Česko údajně splnilo nedostatečně, a proto ho GRECO opět vyzvalo k většímu úsilí o vyjasnění situace.
Paragraf o nepřímém úplatkářství stále chybí
Na přijetí dalšího doporučení mělo podle GRECO vliv rozpuštění Poslanecké sněmovny v srpnu 2013. Nepodařilo se tak prý změnit paragraf trestního zákoníku o nepřímém úplatkářství tak, aby obsahoval zmínku o přijetí nabídky nebo příslibu nepatřičné výhody. Podle sdělení ČR, které zpráva rovněž obsahuje, je však novela již ve schvalovacím procesu v parlamentu.
Za částečně splněné pak zpráva označuje také doporučení, aby ČR vyjasnila trestní postih úplatkářství zahraničních arbitrů a porotců. I tady je však prý věc na dobré cestě, neboť příslušný dodatkový protokol k úmluvě o korupci je podle sdělení českých úřadů už v procesu ratifikace.
GRECO: Financování politických stran se nezlepšuje
Znepokojení skupina GRECO vyjádřila nad nedostatkem zlepšení a opakovaným odkládáním řešení otázky financování politických stran. Vítá prý ale přípravu takzvaného volebním kodexu, který by měl řešit financování volebních kampaní. Vyzvala ale k urychlení prací na plánovaných opatřeních.
Celkově označila GRECO pokrok v přijímání protikorupčních opatření v Česku za „velmi malý“ a „nedostatečný“. Obdobná kritika se přitom na ČR snesla už i v minulých dvou letech.
Skupinu GRECO zřídila Rada Evropy v roce 1999 k monitorování států v dodržování jejich antikorupčních standardů.