Česko plánuje nové diplomatické úřady, zaměří se na obchod
České zastupitelské úřady mají být úsporné a víc by se měly zaměřit na podporu exportu. Forma nových zastoupení se teprve řeší, oznámilo ministerstvo.
Trend spojování zastoupení částečně pokračuje - Česko uzavře mise v Lucemburku a při UNESCO v Paříži. Úlohu zavřené mise v Lucemburku má převzít česká ambasáda v Belgii. Agendu rušené stále mise ČR při sekretariátu UNESCO převezme ambasáda ve Francii, uvedl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.
Ministerstvo se chce také zbavit „přítěže“ některého movitého a nemovitého majetku českých zahraničních zastoupení a takto ušetřené peníze pak využít k rozšíření počtu malých flexibilních zastupitelských úřadů či konzulátů.
Ministerstvo zahraničí začalo s přípravou změn v síti českých ambasád v roce 2011. Tehdy se hovořilo o tom, že kvůli šetření bude muset Česko v budoucnu spojovat svá konzulární zastoupení s ostatními zeměmi EU. To už se děje například v rámci zemí visegrádské čtyřky třeba v Jihoafrické republice. Kvůli dalším úsporám by ministerstvo mohlo začít podstatně omezovat počet svých pracovníků vysílaných na česká velvyslanectví a naopak víc najímat na práci místní lidi.
V roce 2008 tvořila síť českých velvyslanectví a generálních konzulátů 90 diplomatických misí a 21 generálních konzulátů. Pak se jejich počet snižoval, protože diplomacie některé z nich zavřela. V poslední době bylo zrušeno velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice či generální konzulát v indické Bombaji. Opoziční ČSSD zavírání zastupitelských úřadů v cizině kritizovala.