Čeští záchranáři do Nepálu odletí ještě během noci

Zemětřesení v Nepálu

Zemětřesení v Nepálu Zdroj: ctk/ap

Zemětřesení v Nepálu
Zemětřesení v Nepálu
Zemětřesení v Nepálu
Zemětřesení v Nepálu
Zemětřesení v Nepálu
17
Fotogalerie
Obětem zemětřesení v Nepálu pomůže český záchranářský tým. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by tým 36 lékařů, sester a hasičů mohl do Nepálu odletět už dnes v noci. Působit tam má minimálně dva týdny, mise se ale pravděpodobně prodlouží o další dva týdny. Nazpátek by letoun mohl vzít Čechy, kteří v zemi jsou. Na vyslání záchranářského týmu vláda uvolnila 20 milionů korun.

Podle Zaorálka jsou v Nepálu v současnosti nejvíce potřeba zdravotníci. „Proto se vláda rozhodla z těch variant vybrat traumatický tým. Je složený z devíti lékařů a 14 sester Fakultní nemocnice Brno a zároveň 13 hasičů pražského záchranného sboru,“ řekl novinářům ministr zahraničí.

Podle mluvčí hasičů Pavlíny Adamcové jde o tým, v němž pražští hasiči a brněnští lékaři dlouhodobě spolupracují. „Jsou to hasiči, kteří umějí lékařům pomoct. Máme s nimi spolupráci, známe se s nimi,“ uvedla. Hasiči by měli například připravit zázemí pro lékaře, postavit základní tábor a zajišťovat spojení s místními úřady.

Zkušenosti z Pákistánu

Vedoucí lékař týmu a primář brněnské úrazové chirurgie Petr Nestrojil řekl, že tým už má všechny potřebné věci nachystané. „Jsme v pohotovosti a čekáme jen na signál, kdy máme odjet,“ uvedl. Členy týmu jsou lékaři z úrazové chirurgie a sestry z oboru anesteziologické a intenzivní medicíny.

„Budeme ošetřovat prvotní poranění a malé úrazy, ale i závažnější poranění jako například zlomeniny. Naším úkolem je pacienty zajistit tak, aby byli schopní převozu do nemocnice,“ řekl Nestrojil. Sám má zkušenosti z podobné mise. „Před deseti lety jsem zasahoval při zemětřesení v Pákistánu,“ dodal.

Doprava pro turisty

Vláda se na transportu záchranářů dohodla se společností Travel Service, která poskytne letadlo Boeing 737. To je schopno celý tým přepravit během jednoho letu. Letadla české armády by musela letět několikrát. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) bude termín odletu záležet na možnosti přistání v Káthmándú, kde nyní přistává mnoho letadel.

„Potom, co se mu podaří přistát v Káthmándú, tak se budeme snažit oslovit české občany, kteří jsou v postiženém prostoru, a nabídnout jim to eventuálně jako možnost se tímto letadlem vrátit zpátky do vlasti,“ doplnil Zaorálek.

Částku 20 milionů korun vláda vyčlenila z rozpočtové rezervy. Peníze jsou podle Zaorálka určeny na dopravu, na tým a je v nich zahrnuta i rezerva, aby čeští záchranáři mohli v Nepálu v případě potřeby zůstat i dalších 14 dní. „Je to dostatek na to, abychom zajistili podle mě měsíc fungování týmu v Nepálu,“ poznamenal. Domnívá se, že záchranáři budou mít v místě neštěstí práci na několik týdnů.

Ministerstvo zahraničí je podle Zaorálka připraveno do země poslat i humanitární pomoc. Tu by tam mohlo dopravit letadlo, které poletí pro záchranářský tým.

Počet obětí dál roste

Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu podle posledních informací stoupla na více než čtyři tisíce mrtvých. V Indii zahynulo 61 lidí a v čínské oblasti Tibetu 20. Vedoucí humanitárních programů společnosti Člověk v tísni Marek Štys soudí, že rozsah katastrofy se bude teprve postupně vyjevovat. Předpokládá, že ve venkovských oblastech bylo zničeno až 90 procent budov.

Záchranáři se stále nemohou dostat do některých odlehlých oblastí, úřady se proto obávají, že počet obětí ještě poroste. I v metropoli Káthmándú nadále chybějí přístřešky, palivo, potraviny i léky, úřady se rovněž potýkají i s nedostatkem pracovních sil. V okolních vesnicích je ale situace ještě mnohem horší.

Českým diplomatům se v Nepálu a okolních zemích stále nepodařilo navázat kontakt s 26 Čechy. V Nepálu je podle posledních informací 226 českých občanů a pohřešováno jich je 24, v Indii jsou nezvěstní dva Češi. Podle Zaorálka se s nimi nelze spojit kvůli tomu, že jejich telefony nejsou dostupné. Věří nicméně, že se u všech podaří vyloučit, že se jim něco stalo.