Dalík udělal byznys s právníkem Berdycha a Špotákové | E15.cz

Dalík udělal byznys s právníkem Berdycha a Špotákové

Dalík udělal byznys s právníkem Berdycha a Špotákové
Marek Dalík
• 
ZDROJ: čtk

Daniel Novák

Lobbista Marek Dalík těsně před pravomocným odsouzením na čtyři roky do vězení za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu prodal poloviční podíl v tenisovém areálu VIS Teniscentrum. Na transakci se kromě jeho dosavadních společníků podílela také brněnská společnost Bramley, informoval deník Právo.

Server E15.cz následně z obchodního rejstříku zjistil, že firmu Bramley ovládá přes společnost Accordo Brno elitní advokát Jan Štovíček. Spolupracovník vrcholových sportovců typu Tomáše Berdycha, Romana Kreuzigera nebo Barbory Špotákové.

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Současně je prvním viceprezidentem Autoklubu České republiky. Od začátku letošního roku je Šťovíček navíc jedním z rozhodců Mezinárodní sportovní arbitráže.

Aktuálně má Štovíček v nekdější Dalíkově firmě pětinový podíl. Není to přitom poprvé, co se právník dostal do Dalíkova okolí. Loni si od advokáta pořídil nemovitostní firmu Eliášova 922 bývalý premiér Mirek Topolánek. Jeho poradcem byl právě Dalík.

Marek Dalík - vlivný muž z éry vlády Mirka Topolánka
Datum narození: 14. ledna 1975
Vzdělání: bakalářské studium politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd UK
Praxe: profesní dráhu začal v 19 letech jako úředník na Hradě (za prezidenta Václava Havla), kde působil přes tři roky; od února 2002 do května 2014 byl předsedou představenstva PR agentury New Deal Communications (v srpnu 2009 Hospodářské noviny napsaly, že firma má obraty v řádu desítek milionů korun); podle obchodního rejstříku byl do letošního května společníkem firmy VIS Teniscentrum ve Vestci u Prahy.
Ostatní:

- Byl pravou rukou někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka, který byl v letech 2006 až 2009 premiérem, a podle informací v médiích měl výrazný podíl na jeho politické strategii. Seznámili se v roce 1999, kdy byl Topolánek senátorem za Ostravsko a Dalík se pohyboval v oblasti public relations. Během Topolánkovy vlády byl Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě.
- Dalíkovo jméno se více začalo objevovat v médiích v srpnu 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.
- V době Topolánkovy éry nebyl Dalík v ODS příliš populární. V rozhovoru pro MfD použil příměr se spolupracovníkem Adolfa Hitlera Martinem Bormannem: „Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi. A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený.“
- Pro média se Dalík stal symbolem údajných vazeb vedení ODS na podnikatele a lobbisty, jejichž záměry často vzbuzovaly pochybnosti. „Dalík byl spojkou do byznysu i k regionálním bossům, s nimiž dohadoval, jak si obchody rozdělí a jak se kdo má chovat ve stranických záležitostech,“ napsal v květnu 2012 týdeník Euro.
- Tyto vazby ODS dlouhodobě poškozovaly - příkladem je známá kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.
- Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podle médií podílel na vyjednávání podpory koaliční Topolánkově vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.
- V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.
- V květnu 2011 média informovala o tom, že Dalík podle výpovědi někdejšího zaměstnance firmy Steyr v roce 2007 žádal 18 milionů eur (480 milionů korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v nákupu transportérů Pandur. Dalík to popřel.
- Dalíka v souvislosti s údajnými úplatky v kauze pandurů obvinila policie v říjnu 2012. V květnu 2014 byl obžalován z pokusu o podvod; podle vyšetřovatelů slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv. Letos v únoru soud lobbistu poslal na pět let do vězení za korupci a vyměřil mu též peněžitý trest pět milionů korun. Dalík se odvolal, dnes pražský vrchní soud o rok zmírnil původní rozsudek; snížil i pokutu, a to na čtyři miliony korun. Pokud je Dalík nezaplatí, stráví ve vězení o dva roky víc.

- Milovník umění Dalík je znám svým luxusním stylem života, často investuje do nemovitostí. Časopis Týden letos uvedl, že jeho majetek, dohledatelný ve veřejně přístupných databázích, přesahuje 50 milionů korun. V roce 2009 Dalík řekl: “… Většinu peněz jsem vydělal buď ve své firmě, nebo jako živnostník na IČO.“ Zdroj: čtk


Vyjádření JUDr. Jana Šťovíčka k článku Dalík udělal byznys s právníkem Berdycha a Špotákové ze dne 2. června 2016:

 „Informace publikovaná webem E15 o mém údajném spojení s Markem Dalíkem prostřednictvím společnosti accordo Brno, která vlastní společnost Bramley, není pravdivá. Všechny akcie zmiňované společnosti jsem prodal již v červnu roku 2015. Tuto skutečnost jednoznačně potvrzuje úplný výpis z obchodního rejstříku společnosti accordo Brno, který eviduje, že jsem akcie prodal 15.června 2015, a k tomuto dni jsem přestal být akcionářem společnosti.“
Čtěte také:

Soud poslal Dalíka na pět let do vězení za korupci, má také zaplatit pokutu

Soud: Dalík chtěl úplatek za nákup pandurů pro někoho z vlády

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!