Do včerejška jsme živili stát. Dnes již pracujeme na sebe | E15.cz

Do včerejška jsme živili stát. Dnes již pracujeme na sebe

Do včerejška jsme živili stát. Dnes již pracujeme na sebe
Daně, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC0: PDPics via Pixabay.com

Reflex
Miroslav Cvrček

Ve čtvrtek byl symbolický den, který rozděluje rok na dvě části. V té první všechno, co vyděláme, připadne státu, v té druhé vyděláváme na sebe. Kdyby vláda hospodařila rozumněji, slavit jsme mohli již o měsíc dříve. Z každé vydělané tisícikoruny podle výpočtu Liberálního institutu zůstane letos v peněženkách jen 582 korun.

„Mnohý platí daně, a neví proč. Mnohý platí daně, a neví nač. Mnohý platí daně, a neví komu,“ psal v roce 1850 Karel Havlíček Borovský. Pro řemeslníka spočítal, že státu na daních odvádí osminu výdělků. Tehdy tak mohl být den daňové svobody někdy v polovině února.

Letos byl podle výpočtu Liberálního institutu 2. června. Přesto jsme náš stát daňově ukojili nejrychleji v tomto tisíciletí. Loni byl den daňové svobody 5. června, v roce 2010 následkem krize dokonce až 18. června. Znamená to tedy, že nám nakonec nejvíc snižuje daně socialistická vláda? Nikoliv. „Bohužel pro daňové poplatníky veřejné výdaje neklesají, plíživě rostou. Zásadní vliv na pohyb dne daňové svobody tak má hrubá produkce,“ vysvětluje Aleš Rod z Liberálního institutu.

Loni a letos se sečetly dva efekty. Za prvé rychlý růst ekonomiky. A za druhé efekty plynoucí ze škrtů Nečasovy vlády. Hlavně proto se den daňové svobody urychlil. A proto se také letos i loni den posunul blíže k začátku roku ve většině evropských zemí.

Mohlo to být ale ještě mnohem dřív. Zakladatel Liberálního institutu Jiří Schwarz upozornil, že Národní ekonomická rada vlády v roce 2011, tedy ještě v době krize, připravila pravidlo pro rozpočtovou odpovědnost.

CELÝ ČLÁNEK Z KAŽDÉ - VYDĚLANÉ TISÍCOVKY NÁM ZŮSTANE 582 KORUN - ČTĚTE NA REFLEX.CZ

Autor: Reflex, Miroslav Cvrček
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!