Dobešovo hnutí bobtná. A hledá sponzory | E15.cz

Dobešovo hnutí bobtná. A hledá sponzory

Exministr školství a poslanec Josef Dobeš (za VV) vládní daňový balíček a tím i vládu podpoří. Ve sporu o balíček jde podle něho o boj mezi premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem a poslancem Petrem Tluchořem. Pokud ale vláda padne, Dobeš podepíše návrh na rozpuštění Sněmovny.   (Foto ČTK)
Exministr školství a poslanec Josef Dobeš (za VV) vládní daňový balíček a tím i vládu podpoří. Ve sporu o balíček jde podle něho o boj mezi premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem a poslancem Petrem Tluchořem. Pokud ale vláda padne, Dobeš podepíše návrh na rozpuštění Sněmovny. (Foto ČTK)
• 

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci Josefu Dobešovi se jeho Hnutí pro sport utěšeně rozrůstá. Přestože vnitro stanovy sdružení odsouhlasilo až počátkem roku, hnutí už má podle Dobeše 230 místních organizací a 1200 členů. A to není konec.

„Každý týden přípravný výbor schvaluje desítky dalších členů a nové místní organizace,“ pochvaluje si exministr školství. S tímto počtem členů tak hnutí už překonalo počty členů jeho bývalé strany Věci veřejné, kterých jsou nyní stovky, a blíží se například Straně zelených, jež má odhadem 1500 členů.

Jestli má Dobeš lidí dost, o financích to zatím neplatí. „Máme dva možné způsoby financování: jednak členský příspěvek 200 korun na rok a pak věříme v podporu regionálních sponzorů,“ vysvětluje Dobeš. I kdyby všichni členové zaplatili, pořád to není ani čtvrt milionu příjmu ročně. A to chce Dobeš se svým hnutím kandidovat příští rok ve sněmovních volbách.

Dobeš proto už prý předjednává sponzory. Půjde spíše o menší příspěvky, od velkých firem prý nic moc nečeká. Že by do jeho organizace přišly i nějaké státní peníze určené na sport, například z jím prosazeného navýšení prostředků na sport o 800 milionů v rozpočtu na tento rok, odmítá: „V žádném případě Hnutí pro sport nemůže získat ani korunu ze státních peněz, které jdou přes ministerstvo školství či přes obce do sportu.“

Minimálně ve dvou svých aktivitách se ale Dobeš pohybuje na hraně. Představitelé Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) a Českého olympijského výboru (ČOV) se už v lednu ohradili proti tomu, aby poslanec lanařil lidi z jejich sportovních regionálních sdružení. „Žádné sportovní prostředky, peníze, vybavení ani aparát nesmějí být použity pro cíle jakékoli politické strany. Peníze určené na sport musí být užity jen na sport,“ znovu zdůrazňuje šéf ČSTV Miroslav Jansta.

K dalšímu setkání se státními prostředky určenými na sport měl Dobeš blízko koncem minulého roku, kdy už byl těsně před podpisem jeho akcionářský vstup do SK Slaný, kde je jeho čtyřletý syn v předpřípravce: „Oslovil jsem řadu podnikatelů a sehnal dva, kteří byli ochotni založit akciovou společnost a klubu pomoci po dobu pěti let,“ vysvětluje Dobeš. SK Slaný je ale dlouhodobě podporován městem. Nakonec ale právě kvůli nedostatečné podpoře od města se podle Dobeše akcionáři rozhodli do SK Slaný nevstoupit.

Podle sportovců šlo zase spíše o to, že Dobeš a jeho společníci chtěli mít v klubu hlavní slovo, což je neslučitelné se stanovami zřizujícího občanského sdružení.

Fraška a la Sklodowská

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video