Evropské dotace: Využijte čas, připravujte projekty | E15.cz

Evropské dotace: Využijte čas, připravujte projekty

euro (ilustrační foto)
euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Lionel Allorge: Wikimedia

Drahomír Mejzr, generální ředitel Accon Group

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem žádostí z evropských projektů téměř dvojnásobně přesahuje množství peněz, které má Brusel pro Českou republiku vyčleněné. Přesto je Česko v čerpání prostředků nejhorší z celé EU. Množství peněz, které bude muset země vrátit, chce stát snížit rychlými výzvami.

Ve světě dotací jsme svědky zajímavé situace. Přestože minulé plánovací období 2007 – 2013 skončilo, nová vláda a zejména ministryně Věra Jourová se snaží změnit pozici České republiky v čerpání evropských dotací.

„Jedním z hlavních úkolů je minimalizovat ztráty a dotáhnout čerpání z evropských fondů pro staré programové období a současně předložit Evropské komisi ke konci dubna 2014 novou Dohodu o partnerství, která se stane základním strategickým dokumentem pro financování z evropských peněz následujících let. Je třeba udržovat s EU dobré pracovní a komunikačně bohaté vztahy. Měli bychom být schopni se vzájemně informovat a být předvídatelným a spolehlivým partnerem. Role ministerstva je koordinační a metodická, nikoliv řídící. Musíme posílit formální i neformální autoritu, kterou nutně potřebujeme k tomu, aby řídící orgány, které mají odpovědnost vůči vládě a Evropské komisi, pracovaly tak, jak mají,“ řekla ministryně Věra Jourová, jak se můžeme dočíst v tiskové zprávě Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 7. března 2014.

Česká republika měla v období 2007 – 2013 k dispozici 26,7 miliard euro, tedy více než 808 miliard korun, o které města, obce, podnikatelé a další oprávnění žadatelé mohli žádat prostřednictvím 26 operačních programů.

Žádostí je dost, certifikací EU neprošla ani polovina

Kolik bylo podáno žádostí? Podle měsíční monitorovací zprávy z prosince 2013 o průběhu čerpání strukturálních fondů, fondu soudržnosti a národních zdrojů v programovém období 2007 – 2013 je stav následující. Od počátku programového období bylo k 3. lednu 2014 v rámci politiky hospodářské, sociální a územní soudržnosti EU realizované na území České republiky podáno 103 919 žádostí o podporu v celkové hodnotě 1 464,8 miliard korun. To představuje 181,3 procent celkové alokace Národního strategického referenčního rámce, což je základní programový dokument České republiky pro využívání fondů Evropské unie v období 2007 – 2013 na programové období 2007 – 2013.

Kolik bylo přiděleno dotací? Řídící orgán a zprostředkující subjekty operačních programů doposud vydaly 49 070 Rozhodnutí/Smluv o poskytnutí dotace v celkové výši 738,7 miliard korun, což činí 91,4 procenta celkové alokace. Kolik bylo proplaceno? Proplacené prostředky na účty příjemců dosahují 514,9 miliard korun, tedy 63,7 procenta celkové alokace. Certifikované výdaje předložené Evropské komisi činí 385,5 miliardy korun, což je 47,7 procenta celkové alokace na programové období 2007 – 2013.

Zájem ze strany žadatelů o finanční podporu z EU fondů v České republice podle podaných žádostí přesahuje téměř dvojnásobně možnosti donátorů. Takže v zájmu o dotace problém nevězí. Přidělené dotace tvořily 91,4 procenta celkové alokace. Potíže jsou s Operačním programem Životní prostředí, Integrovaným operačním programem a některými Regionálními operačními programy. Mírné problémy s přidělování financí má i Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost a Operační program Věda a výzkum pro Inovace.

Autor: Drahomír Mejzr, generální ředitel Accon Group

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.