Firma z kauzy Davida Ratha žádala o milost. Zeman řekl ne

Bývalý středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath obviněný z korupce hovoří v Hostivici u Prahy s novináři poté, co 11. listopadu opustil ruzyňskou vazební věznici. Pražský vrchní soud ho po 18 měsících propustil z vazby.

Bývalý středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath obviněný z korupce hovoří v Hostivici u Prahy s novináři poté, co 11. listopadu opustil ruzyňskou vazební věznici. Pražský vrchní soud ho po 18 měsících propustil z vazby. Zdroj: CTK

David Rath
Poslanec David Rath obžalovaný z korupce přichází 1. října k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze
Policie obvinila bývalou Rathovu mluvčí z doby jeho hejtmanství Berill Maschekovou (vlevo na snímku z 9. října 2012 s právníkem Davida Ratha Adamem Černým a nakladatelkou Petrou Paroubkovou při křtu Rathovy "Přisedněte si alias Absurdní proces"). Případ se týká webových stránek, nikoliv nynější Rathovy kauzy.
David Rath
Rath oslavuje vítězství ČSSD v krajských volbách v roce 2008.
10
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman neudělí milost firmě, která o ni požádala. Na twitteru to dnes uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Firmy podle něj nesplňují žádnou ze tří podmínek, které si Zeman pro udělování milostí stanovil. Tedy vážný zdravotní stav, zajištěné rodinné zázemí a to, že nebyl spáchán závažný trestný čin.

O milost podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) požádal advokát Jan Vidrna za firmu Tenton, která se v minulosti jmenovala Konstruktiva Branko. Obžalovaná je v úplatkářské kauze Davida Ratha.

"Pan prezident milost firmě, kterou zmiňuje MfD, udělovat nebude. Návrh je nesmyslný. Firmy nesplňují žádnou ze stanovených tří podmínek," uvedl Ovčáček.

Milosti se podle MfD dožaduje firma Tento, která pod původním názvem Konstruktiva Branko figurovala v Rathově kauze. Její manažer Pavel Drážďanský byl nepravomocně odsouzen na pět let.

Firmy, kterou koupil nový vlastník, se týká obžaloba podaná v záležitosti rekonstrukce nemocnic. "Můj klient podnik koupil v dobré víře, ale teď je stíhán i on. Šlo mu o to zachránit pracovní místa a uhájit zakázky změnou jména a image firmy. Kupoval ji v době, kdy firma ještě stíhána nebyla, ale potom na něj přešla trestní odpovědnost prodejem podniku," cituje deník Vidrnu.

Vedoucí ústavněprávního oddělení ministerstva spravedlnosti Tereza Krupová řekla ČTK v době před postoupením této žádosti Hradu, že milost pro právnické osoby je výkladově nejasná oblast. Upozornila, že trestní odpovědnost firem je v českém trestním právu stále novou záležitostí. Podle jejího tehdejšího názoru existovala možnost, že Hrad při tvoření současných podmínek pro udílení milostí na právnické osoby nepomyslel. "Spíše se přikláním k tomu, že takovou žádost bychom prezidentu měli postoupit. On nám možná řekne, že jsme ji měli zamítnout. (...) Nechala bych žádost projít, abychom měli nějakou zpětnou vazbu, než to formálně shodit pod stůl. Tím nepomůžeme ani výkladové praxi, ani té právnické osobě," dodala k motivaci ministerstva.

Zeman dosud za své prezidentské působení udělil tři milosti, poslední na konci září. Všichni omilostnění byli ve vážném zdravotním stavu. Ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil.

Z českých prezidentů institut milosti nejvíce využíval Václav Havel, který omilostnil 1247 pachatelů a předtím jako federální prezident dalších 601. Zemanův předchůdce Václav Klaus udělil milost ve 412 případech. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák rozdal jen v roce 1988 celkem 2028 milostí.