Firmy startují přípravy na silnější korunu, chtějí měnové zajištění
„V současnosti vedeme diskuse, zda se zajistit už od druhého pololetí příštího roku,“ uvádí Marie Čermáková z královodvorské textilky Juta, která exportuje kolem osmdesáti procent své produkce.
„Všem je jasné, že česká měna patří fundamentálně na 25,50 až 26 korun za euro. S opuštěním kurzového závazku firmy počítají ve druhé polovině roku 2016 a projevují o zajištění velký zájem,“ říká obchodník Raiffeisenbank Pavel Křivonožka.
Záměr firem zajistit se proti měnovému rizku posilují blížící se personální změny v ČNB. V červnu příštího roku totiž usednou v bankovní radě dva noví členové včetně guvernéra.
„Jak bude nový guvernér reagovat a nakolik bude ovlivněn názory politiků a prezidenta, netuším. Ale jistotu, kterou ČNB přinášela pod panem Singerem, mít rozhodně nebudeme,“ říká šéf potravinářské firmy Bidvest Bohumil Volf.
Blížící se možnost prudšího pohybu měnového kurzu nenechává v klidu ani dovozce. „Klienti vnímají riziko, že pokud by došlo k výraznému posílení koruny, nebudou schopni v prodejních cenách tuto změnu v krátké době utlumit z důvodu drahých zásob,“ říká Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO. Dovozci podle něho už nyní volí taktiku aktivnějšího řízení svých zásob.
Centrální banka mezitím trhy ujišťuje o tom, že s opuštěním kurzového závazku to během příštího léta nebude tak horké. „Pravděpodobnost, že by mohlo dojít k ukončení využívání kurzu někdy v létě či na začátku podzimu, je naprosto marginální,“ uvádí guvernér ČNB Miroslav Singer ve svém posledním příspěvku na blogu banky.
Lukáš Kovanda: Dva roky intervencí. Proč?