Inflace zrychlila, ale není palčivým problémem české ekonomiky | E15.cz

Inflace zrychlila, ale není palčivým problémem české ekonomiky

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Inflace v Česku v září mírně zrychlila na 1,8 procenta ze srpnových 1,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta, což bylo dáno zejména snížením sezonních cen rekreačních pobytů. Informoval o tom Český statistický úřad. Údaje o zářijové inflaci podle analytiků potvrzují, že inflace není a nebude problémem tuzemské ekonomiky.

Výraznější růst inflace nad dvě procenta očekávají ekonomové příští rok v souvislosti se zvýšením snížené sazby daně z přidané hodnoty. Dnešní data rovněž nemění pohled na měnovou politiku a ČNB by měla nechat sazby beze změny, uvedli analytici.

„Už poměrně brzy se dočkáme nárůstu inflace na dvě procenta a zejména pak jejího skoku nad tři procenta, a to na začátku příštího roku. Inflaci v závěru roku ještě ovlivní zvyšování cen zemního plynu pro domácnosti a dále pak i příprava na změnu dolní sazby DPH,“ píše ve svém komentáři Petr Dufek z ČSOB. „Na čas si tak budeme muset opět zvyknout na rychlejší růst cen, který však bude brzděn slabší poptávkou. Nepředpokládám totiž, že by ještě do konce roku nebo v roce 2012 došlo k reálnému zvýšení spotřeby domácností. A to zvláště ne, pokud ceny porostou o více než 3 procenta.“

Meziroční index spotřebitelských cen by se nad dvě procenta mohl dostat na začátku roku 2012, uvedl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. „Inflační tlaky v slábnoucí české ekonomice nejsou přítomny a Česká národní banka dozajista definitivně vyřadila úvahy o zvyšování úrokových sazeb pro nejbližší měsíce ze svého uvažování,“ dodal Mertlík.

Výrazně zdražily hlavně potraviny

Meziroční zvýšení inflace bylo podle ČSÚ výsledkem zrychlení cenového růstu zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování. Zdražilo zejména pečivo, a to o 39 procent po srpnovém růstu o 33,7 procenta. V dopravě zrychlil růst cen pohonných hmot, které byly v září meziročně vyšší o 10,7 procenta, přičemž v srpnu to bylo o 9,9 procenta. Ceny dopravních služeb vzrostly o 2,1 procenta oproti srpnovému zvýšení cen o 1,7 procenta. Ve veřejném stravování byly vyšší ceny v závodních jídelnách o 4,2 procenta, ve školních jídelnách o 3,2 procenta a v mateřských školách o 3,7 procenta.

V bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 11,5 procenta, elektřiny o 4,8 procenta. Čisté nájemné se zvýšilo o 3,3 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o devět procent a tržní o 0,8 procenta. Nižší než loni byly ceny v oddíle odívání a obuv vlivem poklesu cen oděvů o 1,9 procenta. Pokračoval meziroční pokles cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 5,2 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o 1,1 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 102 procent. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v září 1,8 procenta.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video