Nepodmíněný příjem: Kolik peněz potřebují Češi? Asi 20 milionů | E15.cz

Kolik peněz potřebují Češi, aby už nemuseli pracovat? Nejčastěji 20 milionů korun

E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Téměř polovina Čechů by na klidné dožití potřebovala víc než deset milionů korun. Suma, kterou by si lidé v tuzemsku jako apanáž v nejvyšší míře ideálně představovali, je ovšem minimálně dvojnásobná. Kdyby nemohli nebo nechtěli pracovat a byli tedy ekonomicky neaktivní, respektive měli pouze pasivní příjem, který by jim požadovanou částku měl dodávat v měsíčních platbách, víc než dvě třetiny by to zvládly s částkou pod sto tisíc korun. Náročnější jsou mladí lidé, skromnější naopak ženy. I tato zjištění přinesl průzkum webu E15.cz a agentury Ipsos.

Šetření zkoumalo odpovědi na vzorku více než tisícovky respondentů. Dotazování probíhalo v průběhu ledna, ještě v době, kdy svět nebyl zasažen pandemií nového typu koronaviru.

Podle ředitele vnějších vztahů agentury Ipsos Tomáš Macků by dnes pohled na věc ve společnosti mohl být jiný, přesto by ale rozdíly nemusely být nijak výrazné. Ipsos a E15.cz budou chtít v budoucnu průzkum zopakovat. 

Jedním z okruhů bylo také zkoumání toho, za co a případně kolik by lidé, ať už akumulovaný pasivní příjem, nebo jednorázově vyplacenou částku na dožití, utráceli.

Přes 60 procent oslovených by jistě investovalo do nákupu nemovitosti, nejčastěji za cenu okolo pěti milionů korun. Víc než třetina oslovených by například dala část příjmu na charitu. 

Detailní závěry studie si můžete projít v infografikách níže nebo ve fotogalerii u článku. 

Autor: E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video