Lidovci chtějí hlavu Okamury. Vadí jim výroky o táboře v Letech

Muzeum romské kultury žádá předsedu SPD Tomia Okamuru, aby se veřejně omluvil za výrok o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku

Muzeum romské kultury žádá předsedu SPD Tomia Okamuru, aby se veřejně omluvil za výrok o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku Zdroj: Jakub Poláček / Paparazzi

KDU-ČSL vyvolá jednání s cílem odvolat předsedu SPD Tomia Okamuru z pozice místopředsedy Sněmovny. Novinářům to oznámil místopředseda lidovců Jan Bartošek, který chce získat 40 poslaneckých podpisů pro zařazení příslušného bodu na program nejbližší schůze Sněmovny, která začne 27. února. Lidovcům vadí výroky Okamury o koncentračním táboře v Letech u Písku, považují je za zpochybnění holokaustu.

Okamura dnes řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, má ale výhrady k řešení pietního místa a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti. Obvinění z popírání holokaustu označil za kampaň proti SPD.

"V praxi se ukazuje, že zlo vítězilo vždy, když slušní lidé mlčeli. A my jsme se rozhodli, že nebudeme mlčet k výrokům zástupců SPD," řekl Bartošek. "Jsme přesvědčeni, že není možné, aby v tak vysoké ústavní pozici byl člověk, který říká, že v Letech nebyl koncentrační tábor, že tam lidi neumírali, že nebyli mučeni," uvedl k návrhu na odvolání Okamury.

Bartošek chce oslovit poslance ze všech ostatních klubů, aby návrh podpořili. "Já předpokládám, že ta věc je natolik zásadní, že se k ní připojí další poslanci. Není možné zpochybňovat holokaust," uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že komunisté se k lidovecké iniciativě nepřipojí, odmítl ale zlehčování holokaustu. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš uvedl, že lidé pronášející podobné výroky jako Okamura by se nad sebou měli zamyslet. "Všichni víme, co byl tábor v Letech, popřípadě v Hodoníně. A že ti lidé směřovali do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, je prostě fakt. A zlehčovat něco takového je minimálně velmi neslušné," řekl Dolejš.

"Je pro nás důležité, aby ve vysokých ústavních funkcích byli lidé, kteří ctí svobodu, lidská práva, demokracii a nepřekrucují historická fakta," uvedl Bartošek. "Utrpení nerozlišuje, z kterého jste etnika, jakého jste vyznání a komu zrovna v politickém světě překážíte. Situace, která zde vzniká, nám začíná připomínat 30. léta, kdy dochází k nálepkování některých skupin obyvatel, a vnímáme to jako zcela zásadní nebezpečí pro demokracii a bezpečnost České republiky," prohlásil.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu. Na Okamuru podalo minulý týden trestní oznámení občanské sdružení Konexe. Bartošek řekl, že lidovci další trestní oznámení podávat nehodlají.

Fakta o koncentráku v Letech >>>