Na dovolenou jezdí Češi obvykle na týden. K odpočinku to nestačí

Zdroj: Profimedia

Ačkoliv psychologové a odborníci z oblasti lidských zdrojů doporučují pro kvalitní odpočinek plánovat dovolenou alespoň na dva týdny v kuse, Češi obvykle vyjíždějí jen na týden. Vyplývá to ze šetření společnosti Grafton Recruitment, do kterého se zapojilo 350 zaměstnanců. Většina lidí má navíc problém se během volných dnů odpojit od práce, a to i přesto že digitální detox uvádějí jako jednu z priorit při jejich trávení.

Jedním z důvodů, proč zaměstnanci čerpají volno maximálně na týden, jsou rostoucí ceny zájezdů a dalších služeb. „Navzdory tomu se Češi snaží neomezovat své dovolenkové plány, avšak hledají možnosti, jak ušetřit, například výběrem cenově dostupnějších destinací nebo právě zkrácením délky pobytu. Své nároky takto kvůli finančním tlakům upravila letos více než polovina respondentů,“ komentuje výsledky průzkumu marketingová ředitelka společnosti Jitka Kouba.

Takzvaně na paty šlapou týdenním dovoleným ty čtrnáctidenní, dva týdny volna si podle průzkumu vybere kolem 46 procent respondentů. Přibližně čtyři procenta pak odjedou alespoň na tři týdny. Dominanci týdenních zájezdů ale potvrzuje například cestovní agentura Invia, jejímž prostřednictvím největší počet lidí letos vyjede za all inclusive do Turecka. „Následuje Řecko a Egypt. Vzrůstající zájem vykazuje Bulharsko, Tunisko a Chorvatsko, zatímco klasické destinace jako Itálie, Španělsko a Kanárské ostrovy jsou populární stabilně,“ upřesňuje mluvčí Jiřina Ekrt Jirušková. 

Většina míří za hranice

Letní prázdniny jsou pro většinu Čechů hlavní sezonou pro vycestování do zahraničí. Podle Jitky Kouba z Grafton Recruitment chce mimo Česko alespoň část volných dnů strávit přes 80 procent dotázaných. „Přibližně třetina pak nejraději relaxuje doma nebo volno využívá k návštěvám rodiny a přátel,“ doplňuje. Podíl těch, kteří plánují tuzemskou dovolenou, se podle státní příspěvkové organizace CzechTourism meziročně nezměnil. Její doba se ale zkrátila o jeden den.

„Aktuální data také potvrzují fakt, že Češi jsou národem, který rád tráví dovolenou aktivně. Nejčastěji ve formě pěší turistiky, která patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější outdoorové aktivity našinců. Ostatně není se co divit, máme nejlepší turistické značení na světě a přes 44 tisíc kilometrů pěších tras,“ tvrdí ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism František Reismüller.

Odpočinek přichází osmý den

Zahraniční výzkumy dopadu dovolené na lidskou psychiku mluví o tom, že největší prožitek z volna se dostavuje kolem osmého dne. Více než její samotná délka je ale podle odborníků důležité to, jakým způsobem volno lidé stráví – tedy zda se dokážou odpoutat od pracovních povinností. Takzvaný digitální detox a odpojení od notebooku nebo mobilního zařízení podle agentury Ipsos pro společnost Invia plánuje více než 75 procent klientů. 

Realita je ale často jiná. „Z našich zkušeností jsou dnes lidé, kteří čelí velkému pracovnímu vytížení, myšlenkami stále v práci. I během sportu nebo času, který tráví s přáteli a rodinou, čtou e-maily na chytrých hodinkách nebo si s sebou na dovolenou vozí notebooky,“ říká Sára Voldánová z iniciativy Nevyhasni. Ta se pokouší šířit prevenci syndromu vyhoření, jímž si podle jejích dat v Česku projde každý čtvrtý člověk.