Nagyová a spol. byli obžalováni v kauze zneužití vojenského zpravodajství

Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1

Jana Nagyová u Obvodního soudu pro Prahu 1 Zdroj: ctk

Olomoucké vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na manželku expremiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Obžalobě čelí i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a jejich podřízený, zpravodajec Jan Pohůnek. Pro Nagyovou údajně sledovali Nečasovu tehdejší ženu Radku. Za zneužití pravomoci všem hrozí až tříleté vězení, případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan pro Českou televizi potvrdil, že Nečasová je obžalována pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Spis má podle něj tři tisíce stran, obžaloba samotná pak 60 stran textu. Ištvan odmítl komentovat podstatu hlavních důkazů, není tedy jasné, zda budou stát na dříve diskutovaných odposleších. V části obžaloby bývalého premiéra Nečase podle Ištvana probíhá ještě vyšetřování, jehož výsledky budou v příštích týdnech vyhodnocovány.

V této části případu, který loni vedl k pádu Nečasovy vlády, Nagyová v roce 2012 podle žalobců zosnovala a usměrňovala sledování tehdejší Nečasovy manželky. Vojenské zpravodajství tak údajně zneužila k osobním zájmům.

Obvinění popírají

Trojice zpravodajců obvinění od počátku odmítá, Nagyová se k němu doposud nevyjadřovala. Muži se hájí tím, že nešlo o sledování, ale obranu proti sledování, ke kterému nebylo zapotřebí povolení ministra obrany. Podle nich měli za úkol zjistit, zda Radku Nečasovou nesleduje někdo jiný. Objevily se prý informace, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Vedle Nečasové nechala Nagyová údajně sledovat i dva zaměstnance Úřadu vlády - svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni, správkyni Hrzánského paláce Alenu Hegrovou. Pertl prý tehdy často jezdil služebním vozem k této budově, kde v té době bydlel Nečas, a Nagyová se údajně obávala, že by to mohlo podpořit novinářské spekulace o jejím utajovaném vztahu s premiérem.

Krtečci a umělí psi

Z textu obvinění už dříve vyplynulo, že Nagyová se zpravodajci údajně vedla prostřednictvím telefonických hovorů a zpráv SMS konspirační debatu s kódy a přezdívkami. Pertla a Hegrovou prý například označovala jako „žrádlo pro psy“, Kovandu jako „pána, co má umělého psa“ a zpravodajcům říkala „krtečci“.

Olomoučtí žalobci měli žalobu sepsanou a připravenou k odeslání již několik týdnů, čekali ale na rozhodnutí týkající se vyloučení kauzy Vojenského zpravodajství z celého spisu Nagyové. Ten zahrnuje i údajné vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) a údajné uplácení trojice exposlanců ODS. Zastupitelství nedávno kauzu vojenských zpravodajců vyloučilo k samostatnému projednání, proti čemuž podali advokáti obviněných stížnost. Nejvyšší státní zastupitelství ji ale zamítlo, a podání obžaloby tak už nic nebránilo.

Dokument: Jak se rozdělila kauza Nagyová: Byla to mafie, tvrdí žalobci