Očekávaný tendr na armádní vrtulníky vláda vypíše na podzim | E15.cz

Očekávaný tendr na armádní vrtulníky vláda vypíše na podzim

Vrtulník Mil Mi-24 české armády
Vrtulník Mil Mi-24 české armády
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O vypsání miliardové zakázky na nákup vojenských víceúčelových vrtulníků by měla česká vláda rozhodnout letos na podzim. Soutěž by měla proběhnout mezi výrobci z bezpečných zemí, tedy států z NATO a Evropské unie, řekl náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. Předběžné informace si již ministerstvo vyžádalo od vlád Spojených států, Itálie a Francie. První stroje by mohli vojáci podle předpokladu dostat v druhé polovině 2019.

Ministerstvo obrany chce nakoupit 12 víceúčelových strojů, které nahradí dosluhující ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Předpokládá se, že cena by se měla pohybovat zhruba mezi deseti a 15 miliardami korun. Kromě samotných strojů by měla zahrnovat i třeba výcvik nebo dlouhodobý servis. „Chceme se vyvarovat chyb z minulosti, když se pořídili věci bez servisu,“ podotkl Koštoval.

Úřad již minulý rok požádal o předběžné informace americké firmy Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzský Airbus Helicopter a italsko-britský koncern AgustaWestland. Doplňující informace obdržel do poloviny ledna. Přípravný tým by nyní měl v řádu několika dnů seznámit vedení ministerstva s výsledky průzkumu, řekla ředitelka odboru vyzbrojování vzdušných sil ministerstva obrany Jitka Nalevajková.

Smlouva příští rok

Politici se poté budou muset rozhodnout, jaké vlády s požadavkem osloví. O vypsání zakázky pak asi na podzim rozhodne vláda. Ministerstvo předpokládá, že do konce roku obdrží odpovědi, ze kterých následně vzejde vítěz. S ním pak do léta nebo podzimu 2017 uzavře smlouvu. Již v minulosti média uváděla jako jednoho z možných favoritů americkou firmu Bell se strojem UH-1Y přezdívaný Yankee.

Podle Koštovala je zakázka pro obranu země natolik důležitá, že se ministerstvo rozhodlo oslovit vlády „z bezpečných zemí“, tedy členy NATO nebo Evropské unie. Nabídku dostali výrobci všech odpovídajících vrtulníků z těchto států. Ze hry naopak vypadly třeba ruské nebo čínské firmy. Právě závislosti na dodávce náhradních dílů z Ruska se chce ministerstvo dlouhodobě vyhnout.

Vlády uhladí jednání

Úřad chce tendr před spojeneckými vládami prezentovat jako možnost dlouhodobé spolupráce. Věří, že pokud bude do obchodu zapojena i cizí vláda, donutí dodavatele ke korektnějšímu jednání.

Armáda požaduje, aby stroje byly dvoumotorové, dokázaly uvézt asi šest až deset lidí a zároveň mohly nést výzbroj v podobě kulometů a raket. Při výběru nejlepší nabídky pak bude rozhodovat zejména cena, ale důležitou roli bude hrát i rychlost dodávek, splnění požadavků z hlediska zbraní nebo náklady na údržbu a provoz. Ministerstvo zároveň podle Koštovala chce, aby nakoupené stroje byl schopen opravovat státní podnik LOM Praha.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video