Piráti podali trestní oznámení kvůli angažmá Kleslové ve státních firmách | E15.cz

Piráti podali trestní oznámení kvůli angažmá Kleslové ve státních firmách

Radmila Kleslová
Radmila Kleslová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražští piráti podali trestní oznámení kvůli angažmá někdejší místopředsedkyně ANO a bývalé starostky Prahy 10 Radmily Kleslové ve státních firmách. Oznámení míří na neznámého pachatele. Piráti jej podali kvůli podezření, že některé státní společnosti a příspěvkové organizace platily Kleslové, aniž by pro ně dělala reálnou činnost. Kleslová už dřív pochybení opakovaně odmítla.

Kleslová, která se v posledních měsících kvůli mediálnímu tlaku postupně vzdala všech veřejných postů, podle pirátů působila mimo jiné ve firmě ČEZ, v Českých drahách, Správě železniční a dopravní cesty a ve firmě ČEPRO. Měla pro ně vykonávat služby právní konzultantky.

Piráti z otevřených zdrojů zjistili, že od SŽDC dostávala Kleslová v roce 2014 po dobu asi půl roku 94 tisíc korun měsíčně, od ČEZ 70 a později 100 tisíc korun měsíčně. Státní firmy tak mohly nehospodárně vynaložit až miliony korun, tvrdí zastupitel Adam Zábranský.

„Chtěl jsem získat o plnění smluv s Radmilou Kleslovou více informací s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. ČEZ, České dráhy, SŽDC i ČEPRO mi ovšem potřebné informace odmítly z různých důvodů poskytnout. Jejich postup považuji za nelegální a budu se proti němu bránit soudní cestou,“ uvedl Zábranský. Zastupitel už dřív kvůli neposkytnutí informací zažaloval pražské městské firmy.

Andrej Babiš: Nevím, proč by to mělo poškodit naše hnutí

„Paní doktorka Kleslová je momentálně na plánované dovolené a nepodařilo se mi s ní spojit,“ řekl mluvčí Prahy 10 Vít Novák. „Již v minulosti ale bylo zcela evidentní, že piráti ve svých rádoby výpočtech vychází z teoretických čísel a účetních uzávěrek i několik let starých. Přesto média slepě přebírají částky, které měla doktorka Kleslová z těchto firem pobírat,“ uvedl. „Ze zveřejněného znění trestního oznámení se každý může přesvědčit, jak směšně je konstruováno,“ doplnil.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se k podání trestního oznámení nechtěl vyjadřovat. Na dotaz uvedl, že ANO se s problémy kolem angažmá Kleslové ve státních firmách vyrovnalo jako žádná jiná politická strana. „Paní Kleslová se vzdala všech veřejných funkcí za ANO. Na rozdíl od ostatních politiků zareagovala rychle a transparentně,“ napsal v textové zprávě. „Nevím, proč by to mělo poškodit naše hnutí,“ dodal.

Kvůli smlouvě z ČEZ, kterou kritizoval i sám Babiš, odešla vloni Kleslová z nejvyššího vedení ANO, později rezignovala i na post předsedkyně pražského ANO a vzdala se funkcí v orgánech pražských firem. Naposledy skončila ve funkci starostky Prahy 10. Někdejší vlivná osobnost ANO a blízká spolupracovnice Babiše tak postupně opustila všechny významné veřejné posty.

Kleslová opustila většinu funkcí získaných po úspěchu hnutí ANO
Vizitka starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (52; ANO), která dnes oznámila, že ve funkci končí:
Datum a místo narození: 25. srpna 1963 ve Vysokém Mýtě

Vzdělání: vystudovala práva na někdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), v roce 1988 získala titul JUDr. na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze

Kariéra: před rokem 1989 pracovala v podniku zahraničního obchodu Centrotex a poté na ředitelství podniku Zelenina Praha; v letech 1988 až 1992 byla zaměstnána na federálním ministerstvu vnitra; později působila jako advokátka (1993 až 2010) a lobbistka, v minulosti mimo jiné zasedala ve statutárních orgánech podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade, Benzina, Pražská teplárenská Holding, Kostelecké uzeniny, IDS Praha, byla i viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členkou správní rady VZP; pracovala také jako asistentka poslance ČSSD Stanislava Křečka a byla společnicí ZORA GROUPE, spol. s r.o., v roce 2010 byla zvolena zástupkyní starosty Prahy 10, po volbách v roce 2014 se stala starostkou Prahy 10.

Členství a funkce v politických stranách: členka hnutí ANO (od 2014), od února 2014 do loňského října byla předsedkyní krajské organizace ANO v Praze, od loňského února do září byla také místopředsedkyní celého hnutí; v letech 1993 až 2014 byla členkou ČSSD, mj. byla místopředsedkyní její pražské organizace a řadu let členkou ÚVV strany.

Rodina: vdova, má jednu dceru
Ostatní:

Média ji označovala za pravou ruku předsedy ANO Andreje Babiše.

Podle médií byla do listopadu 1989 příslušnicí komunistické rozvědky.Kleslová jakoukoli spolupráci odmítá.

V květnu 2011 přestála hlasování zastupitelstva Prahy 10 o svém odvolání z funkce místostarostky. Z nejužšího vedení Prahy 10 ji navrhl vyloučit zastupitel TOP 09 Martin Uhlíř kvůli tomu, že byla před rokem 1989 příslušnicí komunistické rozvědky. Kleslová podle týdeníku Euro hájila svou minulost tím, že pro komunistickou rozvědku nikdy nepracovala, podle svých slov byla pouze touto službou, aniž o tom věděla, vytipována, když se ucházela o místo na ministerstvu zahraničních věcí. Podle týdeníku byla ale Kleslová pod dívčím jménem Bartheldyová podporučicí rozvědky, jako referentce zvláštní činné zálohy měla krycí jméno Lia. Bartheldyová byla zařazena do odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku a měl na starost výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci, napsalo Euro.

V roce 2003 neúspěšně kandidovala na funkci místopředsedkyně ČSSD.

Podle tisku již na přelomu let 2013 a 2014 vyhledávala pro ANO vhodné lidi na kandidátky pro komunální volby, stále přitom byla členkou ČSSD.

Na jaře 2014 se dostala do sporu s bývalým pražským primátorem Janem Kaslem, který měl být lídrem a kandidátem na primátora ANO v Praze. Kasl, který ale nakonec za hnutí ANO nekandidoval, se prý dohodl se šéfem hnutí Andrejem Babišem, že Kleslová na kandidátce nebude.

Kleslová se loni vzdala funkce místopředsedkyně hnutí ANO v souvislosti se smlouvou s ČEZ, kterou kritizoval i Babiš. Dozorčí rada ČEZ potvrdila, že společnosti Kleslové platila 100 tisíc korun měsíčně. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla. Kleslová se s ČEZ dohodla o ukončení smlouvy ke 30. září. Média již dříve informovala o tom, že advokátní kancelář Kleslové inkasovala peníze za poradenské služby od státních firem. Pracovala například od konce roku 2013 do dubna 2014 za 95 tisíc korun měsíčně pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), České dráhy ji od roku 2011 do července 2015 platily 40 tisíc korun měsíčně.

Loni v říjnu oznámila, že odchází z představenstva společnosti Pražská teplárenská a dozorčí rady Pražské energetiky, kde byla předsedkyní. Podle informací, které zveřejnili Piráti, platily Pražská energetika a Pražská teplárenská, vlastněné hlavním městem, Kleslové 360.000 korun měsíčně. Kleslová tyto zprávy popřela a řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun.

Kleslová loni v říjnu oznámila, že rezignuje na funkci předsedkyně pražského ANO, protože nechce dál čelit dehonestující a štvavé kampani, která ji účelově poškozuje. Babiš později uvedl, že ji o odchod požádal.

Po zvolení nového vedení Prahy v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) byla podle některých spekulací vztahy mezi Krnáčovou a Kleslovou jednou z příčin napětí v pražské ANO.

Kleslová skončila ve funkci místopředsedkyně ANO, prý kvůli Wagenknechtovi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video