Policie prověřuje finanční operace v OKD, majitelé prý mohli firmu poškodit | E15.cz

Policie prověřuje finanční operace v OKD, majitelé prý mohli firmu poškodit

Těžní věž dolu Karviná
Těžní věž dolu Karviná
• 
ZDROJ: OKD

ČTK

Policie zkoumá dříve uskutečněné finanční operace v těžební společnosti OKD. Uvedl to sever Neovlivní.cz s tím, že policisté prověřují, zda v uplynulých letech nebyly z firmy nezákonně vyváděny stovky milionů korun. Ostravský krajský soud poslal OKD v pondělí do úpadku.

Prověřování se údajně týká finančních operací majitelů dolů. Existuje prý podezření, že firmu poškodili. „Jde o hned několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře. Například jde o to, že si firma na výplatu dividend brala úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány. Vyšetřování je ale na samém začátku, proto nelze detaily zveřejňovat,“ řekl serveru nejmenovaný zdroj.

OKD prověřují žalobci z Olomouce

Podle Neovlivní.cz se policisté prověřováním zabývají několik týdnů. Dohlíží na ně Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. „Nebudeme tento případ nijak komentovat. Obecně platí, že se k případům v přípravném řízení nevyjadřujeme,“ sdělil šéf olomouckých žalobců Ivo Ištvan. „My se zabýváme vším, čím se zabývat máme, ale rozhodně v prověřování nepotvrzujeme žádné informace,“ řekl.

Server připomněl, že majitelé OKD, mezi které do letošního února prostřednictvím společnosti NWR patřil především miliardář Zdeněk Bakala, doposud veškerou kritiku ohledně hospodaření firmy odmítali.

OKD dluží přes 17 miliard korun. Problematikou pomoci horníkům, kteří možná přijdou o práci, se dnes bude zabývat vláda.

Mládek: Ministr spravedlnosti Pelikán stáhl z vlády „lex OKD“
Novelu insolvenčního zákona pro řešení úpadku velkých hornických společností ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) z programu vlády stáhl. Radiožurnálu to v průběhu schůze řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který tento krok uvítal. Novela se týkala zejména OKD, přezdívalo se jí proto „lex OKD“. Černouhelná těžební společnost na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, v pondělí ji soud poslal do úpadku.
Změny vypracované ministerstvem spravedlnosti na základě dubnového usnesení vlády se měly týkat hornických firem, jež ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Insolvenční soud i správce by například museli dbát na to, aby přijatá řešená byla „v souladu s veřejným zájmem a právy a oprávněnými zájmy zaměstnanců dlužníka“. OKD má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků.
„Lex OKD nebude, pan ministr Pelikán stáhl tento návrh. Jsem tomu rád,“ řekl v poledne Mládek Radiožurnálu s tím, že takto účelový pozdní vstup do případu by ničemu neprospěl. Připomněl, že insolvence už běží a s přihlédnutím ke schvalování zákonů v ČR by celý proces trval šest až devět měsíců. Mládek navíc novelu nepovažuje za vhodnou. „Stále je riziko, že proti České republice bude vedena arbitráž, a vláda by neměla dělat nic, co by dávalo munici potenciálním stěžovatelům,“ zdůvodnil svůj postoj.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.