Poslanci budou řešit rozpočet a dohánět resty | E15.cz

Poslanci budou řešit rozpočet a dohánět resty

Poslanci budou řešit rozpočet a dohánět resty
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Poslanci mají před sebou dva hektické týdny. Dolní komora parlamentu má tolik restů, že dnes začínající schůze se protáhne na čtrnáct dnů. K tomu se uskuteční ještě mimořádné zasedání kvůli schvalování elektronické evidence tržeb.

Nejdůležitějším bodem, o němž budou zákonodárci rozhodovat, je ale třetí, tedy závěrečné čtení návrhu státního rozpočtu. Ve druhém čtení navrhli poslanci v plánu státních financí na příští rok přesuny peněz v objemu zhruba 44 miliard korun. Peníze chtějí přidat hlavně na armádu, ochranu hranic, ale i na školství nebo sociální záležitosti.

Množství přesunů je tak masivní, že o pozměňovacích návrzích musela jednat i koaliční rada. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) již předtím oznámil, že ke změnám zřejmě vstřícný nebude. Mimo jiné proto, že většina z rezortů není schopna vyčerpat ani peníze, které má. Výjimkou by mohla být obrana, do té podle Babiše bude investováno dost.

Ve druhém čtení navrhli poslanci v plánu státních financí na příští rok přesuny v objemu zhruba 44 miliard korun.

O rozpočtu se sice ještě bude diskutovat, schválení jeho návrhu by však mělo být bez větších problémů. Další nezdar však správce státní pokladny nejspíš čeká na mimořádné schůzi, kde se koalice opět pokusí prosadit elektronickou evidenci tržeb. Ta se koná až 11. prosince, a opozice bude opět obstruovat. To znamená, že zákon nejspíš nezačne platit ani v polovině příštího roku. Vláda už také více méně počítá s tím, že opět by se o normě v dolní komoře parlamentu jednalo 18. prosince a pak případně po Novém roce.

Sněmovna nestihne včas projednat ani změnu služebního zákona, jež by velvyslankyním Livii Klausové a Evě Filipi umožnila i po dovršení sedmdesáti let vykonávat funkci. Novela nezačne platit 1. ledna, takže rezort zahraničí bude muset pokračování misí obou žen řešit individuálně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!