Posudek na gripeny být musí, nakázal Picek | E15.cz

Posudek na gripeny být musí, nakázal Picek

České gripeny
České gripeny
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Milan Nykodym

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těsně před dnešním jednáním vlády o dalším pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen za téměř sedmnáct miliard korun úřad Martina Stropnického (ANO) horečnatě přemýšlí, jak dodatečně obstarat znalecký posudek o ceně v místě a čase obvyklé. Zasloužil se o to nejen případ letounů CASA, kde policie kvůli neexistenci expertizy stíhá bývalou šéfku rezortu Vlastu Parkanovou (TOP 09), ale i Stropnického předchůdce Vlastimil Picek (nestraník).

Ten loni vydal rozkaz, podle něhož má být každý finančně objemnější kontrakt podložen právě cenovým posudkem. Pickovi podřízení ho však nenechali vypracovat, i když veškeré podrobnosti pokračování pronájmu gripenů se Švédskem vyjednali a smlouvy připravili k podpisu.

Podle informací deníku E15 nákupčí zvažují, zda by bylo možné rozkaz obejít. Konkrétně tak, že by z něj v případě gripenů Stropnický udělil výjimku. Že rozkaz existuje, potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. „Výjimku z něj samozřejmě udělit lze. Vedle toho Národní úřad pro vyzbrojování sonduje, zda je vůbec někdo schopný podobný posudek udělat a za kolik. Mohlo by to také dopadnout tak, že za stovky tisíc korun dostaneme papír, kde bude napsáno, že u takto specifického materiálu nelze cenu objektivně posoudit,“ uvedl Pejšek. Podle něj navíc existuje stanovisko ministerstva financí, že v podobných případech posudek nutný není.

Problém je v tom, že nabídka švédské strany platí do konce března a do té doby nelze expertizu vypracovat. Stropnického podřízení argumentují dvěma marketingovými studiemi z let 2010 a 2012, jež výhodnost švédské nabídky potvrzují na základě srovnání s nabídkami Francie, USA a konsorcia vyrábějícího stíhačky Eurofighter. „V tom také tkví zásadní rozdíl s letouny CASA, kde byla jejich finální cena vyšší než ta v marketingové studii,“ dodal Pejšek.

Podle důvěryhodných zdrojů ze Strakovy akademie má dnes vláda smlouvy schválit. To by mělo být pro Švédsko potvrzením, že české nebe budou jeho stíhačky ještě dalších dvanáct let chránit, takže nestáhne svoji nabídku. Není však vyloučeno, že samotný podpis kontraktu se až o několik měsíců odloží, aby rezort obrany měl čas obstarat si posudek. Švédská strana už si údajně vyžádala formální záruky, že k podpisu skutečně dojde.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video