Právník Hradu zveřejnil mail popírající tvrzení Klause o amnestii

Počet vězňů, kterých by se měla týkat amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem, odhaduje ministerstvo spravedlnosti na 6876. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ale na dnešní tiskové konferenci upozornil, že tento odhad se může změnit až o desítky osob. Prvními propuštěnými byly podle něj dvě ženy z věznice v Teplicích.  (Foto ČTK)

Počet vězňů, kterých by se měla týkat amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem, odhaduje ministerstvo spravedlnosti na 6876. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ale na dnešní tiskové konferenci upozornil, že tento odhad se může změnit až o desítky osob. Prvními propuštěnými byly podle něj dvě ženy z věznice v Teplicích. (Foto ČTK) Zdroj: ctk

Tahanice kolem amnestie nabírají dál na obrátkách. Hradní právník zveřejnil dokument, kde ho Václav Klaus žádá o vypracování návrhu amnestie. Klaus tvrdí, že amnestii vypracoval sám

Exprezident Václav Klaus údajně loni žádal právního poradce Hradu Pavla Hasenkopfa o návrh letošní lednové amnestie. Píše se to v e-mailu, který dnes Hasenkopf zveřejnil na Facebooku. Zprávu prý právníkovi poslal bývalý šéf hradního politického odboru Ladislav Jakl. „Pan prezident prosí o vypracování jednoho z možných řešení amnestie,“ píše se v údajné zprávě od Jakla, který odeslání e-mailu nepopírá. Přitom Klaus v dnešním vydání deníku Právo tvrdí, že Hasenkopfovi žádné vypracování amnestie nezadával.

Podle e-mailu zveřejněného Hasenkopfem na Facebooku exprezident loni 19. října prostřednictvím Jakla požádal právního poradce o vypracování návrhu amnestie. V údajné zprávě od Jakla je obecně popsáno několik bodů, kterých by se měla amnestie dotknout. Prvním bodem je „Úleva pro seniory (asi pod jistou výši trestu, dejme tomu 3 roky)“ a posledním „Jak přihlédnout k dlouho se vlekoucím soudům“.

Jakl nepopřel, že e-mail poslal. „Já jsem pro svou potřebu za ta léta oslovil řadu právníků s žádostí o názor či návrh řešení. I Hasenkopfa. Chtěl jsem mít o tomto tématu jasno, byly pro mě užitečné,“ sdělil serveru Lidovky.cz. „Pan prezident většinou tyto návrhy ani neviděl a nevěděl o nich. Chtěl začít od nuly, od základních otázek,“ dodal Jakl.

Právě Hasenkopfa, Jakla a také bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka označil před týdnem za autory amnestie kancléř nynějšího prezidenta Miloše Zemana, Vratislav Mynář. Všichni tři to následně popřeli. Hasenkopf sice připustil, že první verzi amnestie vypracoval, ale konečná podoba prý byla zcela jiná. Amnestii podle něj připravilo ministerstvo spravedlnosti.

Kdo o co prosil?

Na Facebooku zveřejnil Hasenkopf dokument s komentáři k návrhu amnestie. „Ministr spravedlnosti prosí o sdělení, zda má oslovit premiéra v této věci sám, nebo ne,“ píše se v textu. Ministerstvo ale v pátek na svém webu označilo dokument za neprůkazný, nebo dokonce falešný. „Ministr Pavel Blažek nikdy nikoho o nic takového neprosil, žádný z takzvaných dokumentů, které zveřejnil pan Hasenkopf, nikdy neviděl a nikdy mu nebyly nikým předloženy,“ sdělila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Klaus v deníku Právu znovu zopakoval, že autorem amnestie je pouze on. „Jako u všech jiných vážných rozhodnutí jsem i toto konzultoval se svými nejbližšími spolupracovníky. Všechna dílčí rozhodnutí o jednotlivých parametrech amnestie jsem však s plným vědomím finálně učinil já sám,“ prohlásil. Celé vyjádření zveřejnil na svém webu. V dnešních Lidových novinách Hasenkopf připustil, že čistě z právního pohledu má exprezident pravdu. „On (Klaus) je de iure jediný autor amnestie,“ uvedl.

Z českých věznic bylo v důsledku novoroční amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na desítky nepodmíněných a alternativních trestů. Navíc amnestie zastavuje trestní stíhání trvající déle než osm let bez pravomocného ukončení. Aboliční článek zrušil obvinění mimo jiné u kauz Progres Invest a H-System. Tyto a další případy nyní na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana přezkoumá ještě Nejvyšší soud.