Přímá volba prezidenta? Brzdí ji ti, kteří ji vždy hlásali, tvrdí Nečas

ODS měla k přímé volbě vždy nejzdráhavější přístup, nyní ale dohodu brzdí strany, které jí měly „plná ústa“, prohlásil Nečas. O dodatečných podmínkách na další změny ústavy nikdy nebyla z jejich strany řeč, uvedl. Může jít podle Nečase o hledání záminek, aby přímá volba zavedena nebyla. Pokud jde někomu o přímou volbu, pak je možné poměrně rychle dospět ke kompromisu, že se prosadí přímá volba bez vytváření dalších dodatečných podmínek, dodal.
Schůzka politiků k přímé volbě se uskuteční dnes po poledni. Poslanci by měli o předloze rozhodnout na schůzi, která začne rovněž dnes. Nepanuje nad ní ale shoda, pro její schválení jsou přitom nutné i hlasy opozice.
Na jednání pozval Nečas předsedy parlamentních stran a sněmovních a senátních klubů. Podle představitelů nejsilnější vládní strany jde o snahu získat podporu pro návrh v obou parlamentních komorách. V Senátu má většinu opoziční ČSSD.
Sociální demokraté sice získali ve sněmovním ústavně-právním výboru podporu pro některé své požadavky k novele, s jinými ale neuspěli. Předlohu jako celek nepodpořili. Nyní hovoří představitelé koaličních stran i opozice opět o možnosti kompromisu a nepředkládání ultimát.
Vláda navrhla v ústavní novele pouze změnit mechanismus výběru hlavy státu, kterého by do budoucna místo členů parlamentu mohli vybrat všichni voliči podobným systémem, jakým volí senátory.