Primátor Svoboda se stal předsedou pražské ODS | E15.cz

Primátor Svoboda se stal předsedou pražské ODS

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská ODS má zcela nové vedení. Předsedou byl zvolen pražský primátor Bohuslav Svoboda a na místopředsednické posty se dostali všichni kandidáti, které si Svoboda přál a které podpořil. Prvním místopředsedou se stal náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, řadovými místopředsedy jsou poslanec Marek Benda a komunální politici Pavel Horálek, Ondřej Pecha a Tomáš Portlík. Benda přitom nedostal žádnou nominaci z oblastních sněmů, navržen byl až z pléna. Všichni byli zvoleni v prvním kole.

Svoboda měl v boji protikandidáta, bývalého radního Jiřího Janečka. Svoboda dostal 68 z 95 hlasů, Janeček jen deset. Na místopředsednickou funkci kandidoval ještě bývalý náměstek primátora a dosavadní místopředseda Rudolf Blažek. Nebyl ale zvolen. Kandidatury na místopředsedu se před volbou vzdali náměstek primátora Josef Nosek, místostarosta Prahy 8 Ondřej Gros, poslankyně Jana Černochová a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Svoboda po svém zvolení řekl, že tolik hlasů v prvním kole volby nečekal. „Jsem za to všem členům sdružení ODS Praha vděčen a hlavně zavázán, abych to, co jsem říkal, dokázal plnit,“ konstatoval nový předseda. Podle něj je možné odteď mluvit o jednotné ODS v metropoli.

Svoboda před svým zvolením delegátům sněmu řekl, že je potřeba obnovit dominantní postavení ODS v Praze. To podle něj není možné učinit pokračováním v dosavadní politice, kdy ODS hrozila ztráta voličské základny a úpadek strany do bezvýznamnosti. „Napětí v pražské organizaci nezpůsobila rychlá výměna koalice (na pražské radnici), ta naopak zhoubný rozkladný proces zastavila a z bodu rozvratu udělala bod obratu,“ řekl delegátům Svoboda. Na konci loňského roku se dohodl na koalici s TOP 09, která nahradila dosavadní spolupráci s ČSSD.

Podle Svobody musí pražská ODS přestat „s neustálými pocity ukřivděnosti“, a naopak prací, komunikací a volebními úspěchy poukázat na to, že zástupci Prahy patří do užšího vedení strany. „Jenže předtím je třeba dominantní postavení ODS v Praze obnovit, a to znamená znovu získat důvěru našich kmenových, a pokud možno, i nových voličů. To nepůjde pouhým opakováním postojů a způsobů, kvůli nimž jsme o jejich důvěru přišli,“ konstatoval Svoboda. Zvolení primátora předsedou regionální organizace označil za signál obnovení vnitrostranické jednoty.

Šťastný: Je to výprodej ODS TOP 09

Šťastný se rozhodl rezignovat již na začátku prosince poté, co Svoboda uzavřel koalici s TOP 09 na pražské radnici bez jeho vědomí. Šťastný v dnešním projevu ostře primátora zkritizoval za dosavadní postup. Označil za chybu, že na kandidátku do komunálních voleb v roce 2010 byli nominování lidé bez zkušeností v ODS, tedy i Svoboda. „Za tuto politickou chybu se chci dnes ODS omluvit,“ řekl Šťastný. Zkritizoval také způsob uzavření nové koalice v hlavním městě mezi ODS a TOP 09. „Odehrál se laciný prodej ODS TOP 09, která si nutně potřebuje ODS ochočit nebo zevnitř rozložit,“ dodal Šťastný.

Svoboda podporoval na funkci prvního místopředsedy Zajíčka, který šéfuje ODS v Praze 5. Pro Zajíčka hlasovalo 84 z 95 hlasujících účastníků sněmu. Zajíček delegátům před svým zvolením připomněl, že význam pražských občanských demokratů je pro ODS klíčový. „Základním předpokladem pro vítězství ODS ve volbách v celé republice, je vítězství ODS v Praze. Jsme schopni to znovu dokázat. (…) Jsem připraven zahlazovat příkopy a stavět mosty,“ řekl.

Zprávu aktualizujeme.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video