Protidrogový koordinátor: Zákony pomůžou v boji proti gamblerství | e15.cz

Protidrogový koordinátor: Zákony pomůžou v boji proti gamblerství

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trojice zákonů o hazardu přijatá sněmovnou mohla být co se týče boje proti patologickému hraní přísnější, ale i tak jsou přínosem pro boj proti gamblerství, míní národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Pro mě je to určitě krok kupředu, i když výsledek kompromisu,“ říká Vobořil.

Pozitivní je podle něj to, že provozovatel heren s výherními automaty a dalšími zařízeními bude mít povinnost nabízet v prostoru herny kontakty na léčebné intervence. Hraní bude také vázáno na registraci a registrační karty, což by mělo z hraní vyloučit lidi, kteří pobírají sociální dávky.

„Omezíme tak například i dostupnost v sociálně vyloučených lokalitách, kde je problém s patologickým hraním zdaleka nejvyšší,“ říká. Zákon zároveň stanovuje limit na frekvenci sázení a pokouší se snižovat návykový potenciál, aby se sázelo v nižším tempu.

Podle Vobořila je ale regulace jen jeden krok. „Druhým krokem by měla být prevence a léčba, což zatím tento zákon neřeší,“ míní. Pokus o financování léčby učinil poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), který navrhl, aby z výnosů daní z herních automatů šly čtyři procenta přímo na protidrogovou politiku v oblasti hazardních her, z výnosů daní z ostatních her pak dvě procenta. Pozměňovací návrh ale poslanci zamítli.

Podle výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2014 v Česku přibývá lidí závislých na hraní, předloni jich bylo zhruba sto tisíc

„To je z mého pohledu škoda. Nicméně, dnes ráno jsme s ministrem financí jednali o dalších možnostech ohledně prevence a léčby. Takže je třeba zdůraznit, že zákonem to nekončí a je třeba udělat další kroky – dořešit financování prevence a léčby, dopracovat řešení on-line hazardu a podobně,“ dodal.

V souvislosti s bojem proti gamblerství vláda loni na podzim schválila akční plán na další tři roky. Cílem je mimo jiné nastartovat systém prevence a léčby, kterou na rozdíl od lidí závislých na drogách podstupuje jen minimum lidí.

Podle výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2014 přitom v Česku přibývá lidí závislých na hraní, předloni jich bylo zhruba sto tisíc, v rizikové oblasti se jich nachází celkem asi 440 tisíc. Alarmující je zejména skutečnost, že stále stoupají zkušenosti s hraním hazardních her u nezletilých osob.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery