Protidrogový koordinátor: Zákony pomůžou v boji proti gamblerství

Pozitivní je podle něj to, že provozovatel heren s výherními automaty a dalšími zařízeními bude mít povinnost nabízet v prostoru herny kontakty na léčebné intervence. Hraní bude také vázáno na registraci a registrační karty, což by mělo z hraní vyloučit lidi, kteří pobírají sociální dávky.
„Omezíme tak například i dostupnost v sociálně vyloučených lokalitách, kde je problém s patologickým hraním zdaleka nejvyšší,“ říká. Zákon zároveň stanovuje limit na frekvenci sázení a pokouší se snižovat návykový potenciál, aby se sázelo v nižším tempu.
Podle Vobořila je ale regulace jen jeden krok. „Druhým krokem by měla být prevence a léčba, což zatím tento zákon neřeší,“ míní. Pokus o financování léčby učinil poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), který navrhl, aby z výnosů daní z herních automatů šly čtyři procenta přímo na protidrogovou politiku v oblasti hazardních her, z výnosů daní z ostatních her pak dvě procenta. Pozměňovací návrh ale poslanci zamítli.
„Podle výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2014 v Česku přibývá lidí závislých na hraní, předloni jich bylo zhruba sto tisíc“
„To je z mého pohledu škoda. Nicméně, dnes ráno jsme s ministrem financí jednali o dalších možnostech ohledně prevence a léčby. Takže je třeba zdůraznit, že zákonem to nekončí a je třeba udělat další kroky – dořešit financování prevence a léčby, dopracovat řešení on-line hazardu a podobně,“ dodal.
V souvislosti s bojem proti gamblerství vláda loni na podzim schválila akční plán na další tři roky. Cílem je mimo jiné nastartovat systém prevence a léčby, kterou na rozdíl od lidí závislých na drogách podstupuje jen minimum lidí.
Podle výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2014 přitom v Česku přibývá lidí závislých na hraní, předloni jich bylo zhruba sto tisíc, v rizikové oblasti se jich nachází celkem asi 440 tisíc. Alarmující je zejména skutečnost, že stále stoupají zkušenosti s hraním hazardních her u nezletilých osob.