Protikorupční policie zajistila v kauze Savova 640 milionů z účtu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Protikorupční policie zajistila v kauze Savova 640 milionů z účtu

Protikorupční policie zajistila v kauze Savova 640 milionů z účtu
František Savov
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Protikorupční policie zajistila 640 milionů korun na bankovním účtu jednoho z obviněných v případu Octavian, který se týká krácení daní. Jméno majitele účtu neuvedl. V kauze Octavian figuruje i podnikatel František Savov. Obviněný se měl snažit peníze převést do banky se sídlem mimo Evropskou unii. Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš popřel, že by podnikatel měl s touto záležitostí cokoliv společného.

Mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej napsal, že policisté z protikorupčního útvaru zjistili při vyšetřování případu Octavian „informace k velkému objemu finančních prostředků, kterým disponovala jedna z obviněných osob“.

„Finanční prostředky ve výši zhruba 640 milionů korun byly umístěny na zahraničním bankovním účtu. Tuto informaci naši kriminalisté obratem poskytli dozorujícímu státnímu zástupci. Díky rychlé a vstřícné spolupráci protikorupční policie, Městského státního zastupitelství v Praze, agentury Eurojust a státu, ve kterém byly finanční prostředky uloženy, došlo v rámci několika hodin k zajištění této částky jako takzvané náhradní hodnoty,“ popsal mluvčí.

Rychlá spolupráce byla podle něj nezbytná, protože v ten samý den obdržela finanční instituce pokyn k přesunu větší části uložených prostředků na účet vedený v bance mimo EU. „František Savov nemá se zadržením prostředků vůbec nic společného. Trváme na tom, že pana Savova ani žádné z jeho firem se tato záležitost netýká,“ řekl Hrubeš.

Savov se cítí nevinen

V případu Octavian je obviněno celkem 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. Část úkonů trestního řízení prováděli policisté v září 2013 v objektu, kde sídlila i část Savovova vydavatelství Mladá fronta. Tehdy uvedli, že se případ netýká činnosti vydavatelství a žurnalistické činnosti.

Savov už dříve uvedl, že se cítí nevinen. Policie se ho prý snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity. Do první poloviny loňského roku byl stíhán jako uprchlý. Zdržuje se v Británii. ČR žádá o jeho vydání, které zatím nepravomocně povolil londýnský soud.

Ústavní soud loni odmítl jako neopodstatněnou podnikatelovu stížnost proti policejnímu zajištění 648 milionů korun na jeho bankovním účtu. Podle informací ČTK policie soudy požádala o zajištění peněz na účtu až do výše údajně způsobené škody, ve skutečnosti ovšem tehdy zajistila jen malý podíl z této částky.

„V současné době je zajištěn majetek v prakticky stejné výši, jakou by měla činit způsobená škoda,“ doplnil dnes ke kauze Octavian mluvčí protikorupční policie.

František Savov je v ČR stíhám kvůli krácení daní
Výběr informací o podnikateli Františku Savovovi (44; policie zajistila 640 milionů Kč na účtu jednoho z obviněných v kauze Octavian, ve které figuruje i Savov):

František Savov je v Česku stíhán jako uprchlý kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle českých vyšetřovatelů s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.

Savov všechna obvinění odmítá; proti zahájení stíhání podal stížnost, kterou však Ústavní soud loni v únoru zamítl. Loni v dubnu soud zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z jeho účtu (podle informací ČTK policie soudy požádala o zajištění prostředků na účtu až do výše způsobené škody, ve skutečnosti ovšem zajistila jen zlomek z této částky).

Protikorupční policie dnes oznámila, že zajistila 640 milionů korun na bankovním účtu jednoho z obviněných v případu Octavian, který se týká krácení daní. Jméno majitele účtu neuvedla. Obviněný se podle policie snažil peníze převést do banky se sídlem mimo EU. V kauze Octavian figuruje i Savov.

Savov v současnosti žije a podniká v Londýně, odmítá však, že by se v Británii skrýval před českou justicí. „Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ řekl před časem. Také uvedl, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces.

Česká strana na podnikatele vydala evropský zatýkací rozkaz, podle obhajoby ale bezdůvodně a účelově.

Loni v červenci rozhodl londýnský soud, že Savov má být vydán do Česka. Savov se odvolal.

Loni v prosinci českokrumlovský soud udělil tříletý podmíněný trest vězení Michalu Benešovi, který podle obžaloby nabídl úplatek soudnímu znalci, čímž chtěl ovlivnit zkoumání počítačových souborů, které podle kriminalistů obsahují klíčové důkazy proti Savovovi. Soudní znalec Jaroslav Kothánek již dříve uvedl, že lze dešifrovat počítačová data, která by mohla svědčit proti Savovovi.

Na jaře 2009 napsal deník Mladá fronta Dnes, že Savov byl jedním z podnikatelů, kteří stáli v pozadí neprůhledných firem, jež od Fondu dětí a mládeže skupovaly pod cenou majetek někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM). V již zmíněném rozhovoru pro Český rozhlas to Savov popřel.

Před časem figuroval jako svědek v kauze vyšetřování případu zmizelých 500 milionů z České konsolidační agentury.

Vlastnil také kyperskou společnost Maraflex, která počátkem roku 2013 koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně ale firmu odprodal skupině PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. Na místě dnes už zbouraného hotelu má vyrůst škola Open Gate.

Savov se narodil 1. března 1972. V Británii podniká od roku 2008, mimo jiné v oblasti realit a letecké dopravy. Podle svých slov z listopadu 2014 má pouze české občanství.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!