Průzkum: Češi by demokracii za autoritářství neměnili

sněmovna (ilustrační foto)

sněmovna (ilustrační foto) Zdroj: CTK

ČTK
Většina Čechů by si nepřála zavedení některého z nedemokratických politických systémů. Návrat komunistického režimu nebo nastolení autoritářského systému se silným vůdcem v čele by přivítalo shodně 16 procent lidí. Jen tři procenta dotázaných pak souhlasí s tím, že by v České republice měla vládnout armáda. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Výsledky jsou téměř stejné jako před dvěma roky.

Lidé zároveň nepředpokládají, že by zavedení nějakého nedemokratického systému bylo v příštích pěti letech pravděpodobné. Obnovení komunismu považuje v tomto časovém horizontu za reálné deset procent Čechů, stejný podíl lidí vnímá jako pravděpodobnou možnost zavedení autoritářského režimu. Vládu armády vidí jakou možnou jen čtyři procenta dotázaných.

Mezi zastánce návratu ke komunismu nebo zavedení autoritářství patří častěji lidé se špatnou životní úrovní, se základním vzděláním, důchodci a příznivci levice. „Tvrzení, že by v této zemi měla vládnout armáda, získalo velmi nízký podíl přívrženců ve všech skupinách obyvatel,“ uvedlo CVVM.

Češi také neočekávají, že by v příštích pěti letech mohl být zrušen parlament a rozpuštěny politické strany. Takovou variantu považují za velmi pravděpodobnou jen dvě procenta lidí, za možnou pak deset procent. S podobným vývojem v zemi by ale souhlasilo 29 procent lidí. Konec parlamentu a politických stran si naopak nepřeje 55 procent Čechů, což je o pět procentních bodů více než v únoru 2014. Letošní průzkum se uskutečnil od 8. do 15. února a zúčastnilo se ho 1080 lidí.

Martin Čaban: Hackeři a ohrožená demokracie

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise