Rath se hájil: Z tohoto státu se stává policejní demokracie

David Rath 5. června ve sněmovně

David Rath 5. června ve sněmovně Zdroj: ctk

Poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (vlevo) obviněný z korupce hovoří v Poslanecké sněmovně, která 5. června rozhodovala o pokračování Rathova stíhání pro podezření z korupce.
Před sněmovnou čekala na Rathův projev řada zvědavců
Prostor pro novináře před zahájením schůze
Vyklizené chodby poslanecké sněmovny
Sněmovní prostor pro tiskové konference
8
Fotogalerie
Obviněný poslanec David Rath má jasno. Jeho stíhání je prý připravená politická pomsta, směřující k odstranění tvrdého kritika. Stojí prý za ním "chobotnice" ministra vnitra Jana Kubice. Takto Rath po 14. hodině zahájil své napjatě očekávané vystoupení ve sněmovně. "Je to politická pomsta, odstranění kritika," uvedl s tím, že celý proces není legitimní ani standardní.

Ve třičtvrtěhodinovém vystoupení před sněmovnou, které absolvoval u řečnického pultíku a za dozoru tří ozbrojených členů policejní eskorty, Rath potvrdil, že se nevzdá poslaneckého mandátu, k čemuž ho vyzývala mimo jiné i ČSSD, tedy strana, za kterou byl zvolen.

Podezření, že přijal úplatek, Rath jednoznačně odmítl. Při opravě buštěhradského zámku nemohla uniknout ani koruna, prohlásil. Apeloval pak na poslance, že pokud ho svým hlasováním vydají policii k trestnímu stíhání, udělají z jeho kauzy politický proces a z něj samotného politického vězně.

Svůj projev pak začal zpochybněním účelnosti a legálnosti vazby, do které ho soud poslal, a zdůvodněním, proč se nehodlá vzdát poslaneckého mandátu. Následovala série obvinění - po Kubicem to od Ratha schytaly předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová či státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Projev Rath skončil přesně v 15:30, ze sálu se ozval slabý potlesk.

ONLINE: Co přesně řekl David Rath:

„Chci poděkovat svým voličům, kteří za mnou stojí. Chci poděkovat svým obhájcům, místo nichž jsou tady dnes policisté. Chci poděkovat svým blízkým, zvláště mým malým synům. Slibuji, že udělám všechno pro očistu svého jména.“

„V záznamech odposlechů je napsáno šustění papíru, ne šustění peněz. Jestli ale pan John vidí za šustěním papíru šustění milionů, které inkasoval za vydávání časopisu VZP Pohoda, pak to chápu.“

„Pokud odsouhlasíte mé stíhání, uděláte z toho politický proces a ze mě politického vězně. Pokud dnes takové rozhodnutí padne, svět by měl vědět , jak Česká republika zneužívá vazby k týrání lidí, jak zneužívá policii k jakési selektivní spravedlnosti. Je to novodobá tortura, co se mi děje. Z toho bude mít tato země ostudu.

„Viním vládu z účelové likvidace politického protivníka, zneužívání policie, zneužívání boje s korupcí. Viním ministra Kubice, že vytvořil chobotnici k likvidaci nepohodlných lidí. Viním státní zástupkyni z týrání lidí. Viním policii, že se propůjčila k politickému boji místo toho, aby potírala závažnou kriminalitu. Viním opozici ze zbabělosti postavit se těmto zvěrstvům. Viním většinu politiků, že tolerují návrat estébáckých metod.“

„Bude Rath první a za ním bude následovat série dalších? Anebo bude Rath první a poslední. Pokud platí první varianta, za chvíli bude v litoměřické vazební věznici celý vládní kabinet. A buodu se dávat náměstkům ministrů odposlechy do ložnic a budou se odposlouchávat půl roku? Za nějaký čas se ukáže, že to Rathem začalo a Rathem to taky skončilo.

Poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (vlevo) obviněný z korupce hovoří v Poslanecké sněmovně, která 5. června rozhodovala o pokračování Rathova stíhání pro podezření z korupce.Poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (vlevo) obviněný z korupce hovoří v Poslanecké sněmovně, která 5. června rozhodovala o pokračování Rathova stíhání pro podezření z korupce.|ctkPoslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath (vlevo) obviněný z korupce hovoří v Poslanecké sněmovně, která 5. června rozhodovala o pokračování Rathova stíhání pro podezření z korupce.

„Chytli čudlu a chlubí se, že dostali velkou rybu. Jaký má hejtman pravomoce? Téměř žádné. Pustťe se do vedení policie, do vedení státních zástupců. To jsou několikametroví sumci. Místo toho jste zašlápli mravence.“

„Celé stíhání je obludná akce, která nemá v České republice obdoby. Po několik měsíců na nás byla nasazena odposlouchávací a sledovací megatechnika. Rath je asi největší zločinec v této zemi. Takový Krejčíř nebo kauza Opencard to nic není. Žádný takový případ jako Rath tady podle všeho dosud nebyl.“

„Jaký měl Kubice motiv? Jednak to byla osobní msta. Kritizoval jsme ho za takzvanou Kubiceho zprávu, kritizoval jsem ho i dál. Vy máte pane ministře metody estébáka, jste pašák. Zajímalo by mě, jestli máte nějaké svědomí v těle. Já jako lékař by se nesrovnal s tím, kolik zničených lidí mám za sebou.“

Co se dělo ve sněmovně před příjezdem Davida Ratha

„Radek John vydával časopis VZP, otazníky se tam vznášejí nad desítkami milionů korun. A nic se mu nestalo. Ministr práce Drábek stojí za nefunkčním systémem přidělování sociální dávek. Ani jemu se nic nestalo.“

„Loni na podzim přichází jakýsi pan Libor Gregor, bývalý policista Útvaru odhalování organizovaného zločinu, kterému velel pan Kubice. Gregor je tedy Kubiceho člověk. Trestní oznámení s ním v Brně sepsal Libor Stříž, první náměstek nejvyšší státní zástupkyně. Asi každý může přijít za druhým nejvýše postaveným žalobcem v zemi a udat mu údajnou korupci. Asi náhodička. A v rozporu se všemi platnými předpisy to je to postoupeno do Ústí nad Labem státní zástupkyně Lenka Bradáčová, o níž se ví, že pro své ambice je ochotna udělatat ledacos.“

„Jsem vystaven estébáckým metodám, žádám mezinárodní organizace, ať se přijedou podívat na podmínky v českých vazebních věznicích. Jsem deptán, lámán, týrán. Kam bych prchal? Mám malé děti, jednaosmdesátiletého otce. Zakopal bych se jako Saddám Husajn do podzemní díry?“

„Byl jsem připraven vzdát se mandátu, ale jak mě vzali do vazby, uvědomil jsem si, že v této zemi to není možné. V této zemi je vazba novodobá tortura, která má člověka zlomit, ponížit a týrat. To se ve vyspělé Evropě neděje,“ řekl Rath.