Šéfa investic nejde odvolat, pražský magistrát se bude tedy reorganizovat | E15.cz

Šéfa investic nejde odvolat, pražský magistrát se bude tedy reorganizovat

Pražský magistrát
Pražský magistrát
• 
ZDROJ: Jan Rash

Hana Boříková, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pražském magistrátu se chystá další reorganizace. Jedním z cílů je konec ředitele odboru městského investora (OMI) Jan Beránka, kterého není možné jednoduše odvolat. O jeho odchod usiluje už delší dobu radní Jiří Nouza (TOP 09), do jehož kompetence odbor, který proteče ročně kolem deseti miliard, spadá.

„Odbor městského investora nefunguje tak, jak by měl. Já ale nemám nad panem Beránkem výkonnou moc. Jak bude odbor fungovat do budoucna, je nyní předmětem diskusí s primátorem Tomášem Hudečkem,“ uvedl Nouza.

Z odboru městského investora by měly podle něho vzniknout dva – odbor strategických investic (tam by měl zůstat tunel Blanka a například výstavba Ústřední čistírny odpadních vod) a odbor technické vybavenosti. Novým šéfem „okleštěného“ OMI by měl být podle zdrojů serveru E15.cz Filip Koucký, který je nyní pověřen vedením oddělení kontroly kvality projektů OMI. „K tomu se odmítám vyjadřovat. Bude výběrové řízení,“ reagoval Nouza.

Koucký je mimochodem bratr bývalé šéfky stavebního odboru pražského magistrátu Ivany Jakoubkové, kvůli které chystal reorganizaci magistrátu pro změnu primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Jakoubková nakonec odešla sama, takže se reorganizace nekonala. Tentokrát je ovšem záběr reorganizace širší.

Investice pod městskými akciovkami

Jiří Nouza by chtěl do budoucna všechny ostatní investiční akce kromě tunelu Blanka převést na městské akciové společnosti. Prý proto, aby byly akceschopnější. Ideálně by například investorem výstavby nové pražské čistírny za 5,8 miliardy měla být akciová firma ve stoprocentním vlastnictví města Pražská vodohospodářská společnost. Ta už ale dostala od radnice zakázku na 360 milionů korun jako správce stavby, který má na ní dohlížet. Podle Nouzy nebylo časově možné dozor soutěžit, protože by se zdržela samotná výstavba.

Záměr transformovat na akciovku Technickou správu komunikací (TSK) schválilo už před týdnem zastupitelstvo. „Já s tím nesouhlasím. TSK by mělo zůstat příspěvkovou organizací. Smyslem transformace je, aby čištění chodníků mohla dostat bez tendru od města TSK, která si najme bez soutěže Pražské služby, nebo co se z nich odštěpí,“ poznamenala Alexandra Udženija, bývalá radní a zastupitelka za ODS. To Nouza odmítá. „Důvodem je, aby bylo možné naplánovat strategii firmy na delší časové období,“ tvrdí radní.

Budou neprůhledné?

Před vytvářením městských akciových společností varuje Udženija obecně. „Ty firmy budou neprůhledné už nejen pro občany, ale i pro zastupitele. Škody budou nevyčíslitelné. Podívejte se, co se děje v akciové společnosti Pražské služby. Jejich management kupuje za miliardu akcie od novozélandské firmy, které nepotřebuje, a my nemůžeme vidět ani posudek, který je tak ocenil. Chovají se totiž jako standardní firma na trhu a tak to bude se vším,“ vysvětlila Udženija.

Problematické podle ní bude také obsazování dozorčích rad a představenstev městských akciovek podle politického klíče, nikoliv odbornosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.