Slabá koruna přinese krajům víc peněz z EU. Nestihnou je ale vyčerpat | E15.cz

Slabá koruna přinese krajům víc peněz z EU. Nestihnou je ale vyčerpat

Regiony podporu z Evropské unie nedokáží vyčerpat
Regiony podporu z Evropské unie nedokáží vyčerpat
• 
ZDROJ: Shutterstock.com

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávné intervence centrální banky, které oslabily českou měnu, přinesou krajům víc peněz. Evropské dotace jsou rozdělované v eurech, které vůči koruně posílilo. Na první pohled dobrou zprávu hatí skutečnost, že si některé kraje s penězi navíc nevědí rady.

Pro Českou republiku bylo Evropskou unií na operační programy v letech 2007 - 2013 vyčleněno 750 miliard korun. Podle dřívějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj letos Česká republika nevyužije až 30 miliard korun a za celé programové období by tato částka mohla činit 70 miliard korun. Po oslabení koruny hodnota nevyžitých dotací zřejmě ještě vzroste.

Regionální operační programy, prostřednictvím kterých do Česka proudí dotace z evropských fondů, díky nedávné intervenci České národní banky a následnému oslabení koruny budou moci rozdělit o několik miliard korun více, než se původně předpokládalo. Například v Olomouckém a Zlínském kraji v následujících dvou letech mohou žadatelé z řad měst a obcí počítat se zhruba 400 miliony korun navíc. Ne všechny operační programy ale stihnou vyšší příděl finančních prostředků zužitkovat.

Několik miliard navíc

Ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava Ivan Matulík uvedl, že příští rok se suma k vyplacení v Olomouckém a Zlínském kraji, která je alokována v eurech, po intervenci ČNB zvýší o 100 milionů korun. Podle původního scénáře měl ROP Střední Morava příští rok vyplatit 2,5 miliardy korun. Do konce roku 2015 by celkové navýšení peněz určených na dotace v případě příznivého vývoje kurzu koruny mohlo v Olomouckém a Zlínském kraji dosáhnout až 400 milionů korun.

Matulík odhadl, že regionální operační programy v celém Česku budou mít navíc k dispozici několik miliard korun, avšak zřejmě budou mít problém tyto peníze vyplatit. O peníze se lze ucházet do konce letošního roku a v následujících dvou letech je třeba dotace utratit.

Zatímco v Olomouckém a Zlínském kraji je možné dotaci na veřejné projekty podle uzavřených smluv dodatečně zvýšit ze 70 až na 85 procent nákladů, tak regionální operační programy v ostatních krajích tuto pojistku nemají. ROP Střední Morava by díky flexibilnímu podílu dotace měl většinu peněz bez větších problémů vyplatit na veřejné projekty měst a obcí. „Peníze, které zůstanou, se rozpočítají,“ podotkl Matulík.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video