Sobotka: Kvóty mohou být jen živou vodou pro extremisty | E15.cz

Sobotka: Kvóty mohou být jen živou vodou pro extremisty

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropa je podle premiéra Bohuslava Sobotky znovu na osudové křižovatce. Řešení migrační krize vyžaduje spolupráci i solidaritu členských zemí unie. Povinné kvóty na přijímání uprchlíků jsou ale špatným řešením a v důsledku mohou vést i k rozpadu Evropy, uvedl ministerský předseda ve Sněmovně na dnešní mimořádné schůzi k migraci.

Schůze svolaná na žádost tří opozičních klubů musela být večer přerušena. Do elektronického systému totiž nebylo přihlášeno dost poslanců na to, aby si mohli odhlasovat možnost nočního jednání. Miroslava Němcová z ODS označila za hanbu koalice to, že nedokázala zajistit účast svých členů. Poukazovala i na to, že se někteří poslanci ze systému podle ní záměrně odhlašovali. Kdy bude schůze pokračovat, není známo.

Kvóty navrhované Evropskou komisí by mohly podle něho být jen živou vodou pro extremisty, xenofoby a okrajové proudy. „Mohou zesílit do té míry, že vůbec rozloží Evropu,“

Ministr vnitra Chovanec poslancům řekl, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly ve vlacích z Maďarska a na některých vybraných silnicích v příhraničí. Detaily neuvedl. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) zase poznamenal, že migrační krize je problém, s nímž se budeme muset naučit žít. Selhání evropské politiky vidí v rozpadu ochrany vnějších hranic osmadvacítky.

Postoj vlády vyjádřený Chovancem ocenil místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). „Ano, máme morální povinnost pomoci uprchlíkům ze zemí postižených válkou,“ uvedl. Česko podle něj ale nemá povinnost pomáhat imigrantům, kteří přicházejí jen za lepším životem a sociálními dávkami.

Exministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg varoval před přehnaným strachem, je podle něj nutné zachovat si ve věci střízlivý přístup. Také podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by se neměla vyvolávat panika a hysterie. Je třeba postupovat uvážlivě a rozhodně, míní.

Vážnost migrační krize Sobotka srovnal se situací na východní Ukrajině. Ze zemí, v nichž se rozložilo vedení, proudí do Evropy statisíce lidí. Za loňský rok se podle Sobotky dostalo na starý kontinent centrální středomořskou trasou 170 tisíc migrantů, letos jen do Itálie už 47 tisíc lidí.

Desítky tisíc lidí přichází přes Balkán

Balkánskou cestou podle Sobotky loni přišlo do unie 37 tisíc uprchlíků, letos už přes 50 tisíc. Právě z této trasy, kterou proudí hlavně lidé z Kosova, Afghánistánu a Sýrie, se podle něj stává ta hlavní. Východní středomořskou trasou podle Sobotky loni do EU dorazilo přes 50 tisíc lidí, letos zatím kolem 47 tisíc.

Mimořádnou schůzi Sněmovny vyvolaly opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Poslankyně za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena o tom, že by Česko mohlo spíše investovat více peněz například do uprchlických táborů blízko zemí původu uprchlíků, než je přijímat v Evropě.

Zavedení kvót pro uprchlíky by podle Marka Ženíška (TOP 09 a Starostové) mohlo mít záporný dopad na samotný projekt Evropské unie. Poslanec se obává toho, že by věc zneužily xenofobní nebo protievropské strany. Podle předsedy poslanců Úsvitu Marka Černocha problém s uprchlíky eskaluje po celé Evropě a v dohledné době by mohl být i v Česku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.