Stát chce rychlejší výkup pozemků. Nabídne až patnáctinásobek ceny | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Stát chce rychlejší výkup pozemků. Nabídne až patnáctinásobek ceny

Stát chce rychlejší výkup pozemků. Nabídne až patnáctinásobek ceny
Stavba dálnice D3 finišuje
• 
ZDROJ: Jan Šindelář

ČTK

Bonusy za zemědělské pozemky, přes které stát naplánuje stavbu dopravních staveb, se zřejmě zvýší. Vláda schválila návrh, který má majitelům nabídnout až patnáctkrát více, než dovoluje současný zákon.

Pokud se majitelé rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci podle návrhu získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Návrh novely zákona nyní zamíří do sněmovny. Současný zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury umožňuje vyplácet bonusy v rozmezí osmi až 35 korun za čtvereční metr.

Současná legislativní úprava umožňující snazší vyvlastnění potřebných pozemků pod významnými infrastrukturními stavbami platí od loňského února. Sice se jejím prostřednictvím podařilo zamezit spekulativnímu výkupu zemědělské půdy, která byla následně několikanásobně dráž státem vykupována jako stavební pozemky, připustilo v materiálu ministerstvo dopravy, proces výkupu pozemků se tím ale urychlit nepodařilo.

Bonus za pozemky dosáhne až 1500 procent

Dosavadní stoprocentní bonus u zemědělské půdy se totiž podle dopravního resortu ukázal jako příliš nízký, a nově jej proto navrhuje navýšit na 1500 procent. Majitelé půdy ji totiž po loňské změně odmítali prodávat s tím, že při předchozích výkupech vlastníci dostávali od státu mnohonásobně vyšší částky. Ani po pominutí tohoto prvotního šoku z poklesu cen není možné očekávat, že by byli majitelé ochotní dobrovolně pozemky státu prodávat, uvedlo ministerstvo, které předpokládá, že i nadále budou majitelé raději vyčkávat na samotné vyvlastňovací řízení.

Současná právní úprava, kterou přijal předchozí kabinet Petra Nečase, měla za cíl vyvlastnit pozemky pro stavby ve veřejném zájmu za původní cenu ještě před změnou územního plánu, a měla tak zabránit situaci, kdy stát vykupoval pozemky za nepřiměřeně vysoké ceny.

Navýšením výkupních cen pro majitele pozemků podle Prachaře náklady státu na výstavbu nikterak dramaticky nevzrostou. Podíl ceny pozemku se pohybuje mezi 1,3 až 1,7 procenta celé stavby. Zvýšení bonusů v rozmezí od 120 - 525 korun za metr čtvereční se má týkat pouze zemědělské půdy. U stavebních pozemků má zůstat současná 15procentní výše bonusu, pokud se vlastník rozhodne prodat pozemek dobrovolně.

Jan Šindelář: Pozemkový chaos

Kostlivec na poli. Silničáři musí koupit pozemek, který nechtějí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!