Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin, ne žáků | E15.cz

Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin, ne žáků

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Share on Facebook Messenger
Stát možná bude platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Vládní novelu školského zákona, která předpokládá zavedení nových pravidel financování od září 2018, podpořila v Sněmovna.

Reforma se bude podle předlohy týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné.

Nynější systém financování nezohledňuje rozsah vzdělávání, rozdíly mezi obory, zvýhodňuje školy s vyšší naplněností, uvedla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Změny by podle ní měla přinést stabilizaci a předvídatelnost financování škol. Bez změny financování nelze zlepšit kvalitu výuky, zdůraznila Valachová. Také Ivana Dobešová (ANO) věří tomu, že reforma přispěje ke zkvalitnění vzdělávání.

ODS: Návrh je horší než současný stav

Proti novele se staví opoziční ODS. „Návrh považuji ve svém důsledku za horší, než je současný stav,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Zamítnutí normy už v úvodním kole ale neprosadil. Pro Fialův návrh hlasovalo 16 ze 158 přítomných poslanců. Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura tvrdí, že změna přinese školám jen administrativu, nebude pro ně ani pro učitele znamenat jedinou korunu navíc. Poslankyně KSČM Marta Semelová měla výhrady k financování soukromých a církevních škol. Měly by využívat vlastní zdroje, ne peníze ze státního rozpočtu, uvedla.

Na to, že není znám finanční rámec, v němž se budou školy pohybovat, upozornila Anna Putnová (TOP 09). Tato strana navrhuje sloučit peníze na mzdy a na provoz. Školy v gesci krajů a obcí by tak dostaly větší prostor pro rozhodování o svých financích.

Až pět miliard korun

Ministerstvo školství náklady na financování změny systému odhadlo pro první rok na 2,5 až pět miliard korun. Novelu nyní posoudí školský výbor. Bude na to mít 90 dnů místo obvyklých 60.

Současný systém je podle ministerstva také nespravedlivý, protože se výše platby za žáka v konkrétním oboru nebo typu školy liší podle jednotlivých krajů. Krajské úřady totiž přerozdělují peníze z ministerstva školám a každý k tomu přistupuje jinak. Nově by mělo ministerstvo školství určit, kolik peněz dostane konkrétní škola, takže by se financování mělo sjednotit.

Předloha taky například zruší nutný souhlas ministerstva nebo krajského úřadu k navýšení peněz pro školy kvůli využívání asistenta pedagoga. Podpůrná opatření budou nově poskytována nárokově.

Kolik učitelů, tolik peněz. Valachová chystá změnu financování škol

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.