Státní zástupce se odvolal proti rozsudku nad Rathem, chce přísnější trest

David Rath

David Rath Zdroj: ctk

Státní zástupce Petr Jirát se odvolal proti rozsudku nad bývalým hejtmanem Davidem Rathem a Lucií Novanskou. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Krajský soud v Praze koncem letošního července vyměřil Rathovi s Novanskou nepodmíněné tresty za korupci. Oba odsouzení se proti nepravomocnému verdiktu odvolali už dříve.

Podle rozsudku Krajského soudu v Praze se Rath jako vysoce postavený úředník podílel na ovlivňování soutěží o veřejné zakázky ve Středočeském kraji a bral za to milionové úplatky. Za to mu soud vyměřil nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku v hodnotě zhruba 20 milionů korun. Spoluobžalované Novanské soudce nepravomocně uložil pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Slovenská podnikatelka podle mínění soudu organizovala zmanipulované zakázky.

Státní zástupce Jirát dnes ČT řekl, že sice je spokojen s verdiktem soudu o vině Ratha a Novanské, v případě exhejtmana ale požaduje přísnější tresty ohledně zabavení majetku a zákazu činnosti. U soudu Jirát neúspěšně navrhoval nejméně devítiletý trest vězení a zabavení veškerého majetku. Pro Novanskou žádal pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun.

Tresty za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami

Kvůli upravování veřejných zakázek Středočeského kraje pro předem vybraného vítěze a s tím spojené korupci stanulo spolu s Rathem u soudu dalších deset obžalovaných. Nad devíti z nich byl nepravomocný rozsudek vynesen počátkem letošního dubna. Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory korupce, uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou. Několik odsouzených se už proti verdiktu odvolalo a stejný krok učinil i státní zástupce.

Česká justice bude kromě toho řešit ještě takzvanou druhou větev kauzy Rath. Týká se rekonstrukcí či výstavby pavilonů krajských nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Kriminalisté kvůli tomu navrhli letos v létě obžalovat devět lidí a osm firem.

Kauza Rath vypukla v polovině května 2012
14. května 2012 - Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun.

15. května - Státní zástupkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.

16. května - Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na post hejtmana, a vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si nechal.

5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním ve věci rekonstrukce buštěhradského zámku.

18. července - Policie doručila do Sněmovny druhou žádost o vydání Ratha ke stíhání. Týkala se údajné korupce při nákupu vybavení pro nemocnice v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi.

20. srpna - Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil.

7. září - Sněmovna vydala Ratha k dalšímu trestnímu stíhání.
1. března 2013 - Policie navrhla obžalovat Ratha a dalších deset osob.

15. března - Soud rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.

5. dubna - Státní zástupce podal obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.

7. srpna - Kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Jako jediná se ke korupci přiznala podnikatelka Ivana Salačová. Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, ministerstvo financí se s nárokem na náhradu škody nepřipojilo a také zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.

27. září - Obžalovaná Pancová byla propuštěna z vazby.

5. listopadu - Nejvyšší soud rozhodl, že trestní řízení s Rathem může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita.

11. listopadu - Vrchní soud propustil Ratha z vazby.

21. listopadu - Z vazby byl propuštěn i exposlanec Kott.
2. ledna 2014 - Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Rathovi na jaře 2015 odškodné 19.421 Kč.

17. prosince - Rath neuspěl s ústavní stížností na údajnou podjatost soudce Roberta Pacovského, který řeší jeho případ.
5. února 2015 - Soud vyloučil k samostatnému projednání případy obžalovaných Lucie Novanské, Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého. Důvodem byly zdravotní a jiné problémy jejich advokátů. Mladého s Drážďanským soud posléze vrátil zpět do původního líčení, z něhož naopak kvůli zdravotním důvodům vyloučil Ratha.

7. dubna - Krajský soud v Praze vynesl nepravomocný rozsudek nad devíti obžalovanými. Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory korupce, uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

26. dubna - David Rath utrpěl úraz po pádu z kola.

12. května - Soud rozhodl, že Rath je po úrazu schopen účastnit se líčení a zároveň uzavřel fázi dokazování.

13. května - Žalobce navrhl Rathovi za údajnou korupci nejméně devět let vězení a propadnutí majetku. Pro Novanskou navrhl pět až šest let vězení a peněžitý trest milion korun.

15. května - Rath vypověděl plnou moc svým stávajícím obhájcům. Místo nich si vybral advokáta Michala Pacovského, strýce soudce, který případ projednává. Pacovský však nakonec odmítl Ratha zastupovat. Soud následně přidělil obžalovanému advokátku ex offo.

15. července - Rath po třech dnech ukončil svou závěrečnou řeč. Podle něj se tvrzení obžaloby nepodařilo prokázat.

23. července - Krajský soud v Praze vynesl nepravomocný verdikt nad Rathem a Novanskou. Rathovi soud vyměřil nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku; Novanské vyměřil nepodmíněný trest v délce pěti let a peněžitý trest 500 tisíc korun.