Protesty zemědělců přehledně: Doprava v Praze, důvody nespokojených a co říká ministr

Protesty zemědělců v Praze

Protesty zemědělců v Praze Zdroj: e15 Michaela Szkanderová

Protesty zemědělců v Praze
Protesty zemědělců v Praze
Protesty zemědělců v Praze
Protesty zemědělců v Praze
Protesty zemědělců v Praze
61
Fotogalerie

Středočeským krajem dnes projely kolony traktorů, podle policie asi 440 zemědělských strojů a přibližně 130 doprovodných vozidel. Část protestujících farmářů se dnes před polednem vydala od budovy ministerstva zemědělství (MZe) v centru Prahy na Malostranském náměstí, kde je od 15:00 do 17:00 naplánovaná demonstrace. Velká část zemědělců Prahu již opustila, protože cítili, že jim byl protest ukraden.

Před MZe začali protestující přijíždět od 06:00, kolem 11:00 také ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předali dopis, ve kterém ho požádali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, unijní Zelené dohody pro Evropu.

„Provoz na Magistrále byl plně obnoven a všechna zemědělská technika odjela,“ napsala policie na sociální síti X krátce před 15:15. Server iRozhlas uvádí, že velká část zemědělců odjela kvůli tomu, že dnešní stávku považují za ukradenou různými skupinami lidí.

Demonstrace na Malostranském náměstí se podle zpravodajů ČTK na místě účastní také organizátor protivládních akcí Jindřich Rajchl, předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně neparlamentní Trikolory Zuzana Majerová nebo bývalý premiér a předseda strany Česká suverenita Jiří Paroubek.

Demonstrace zemědělců v Praze: Proč se konají protesty a kdo je organizuje?

Zemědělci zamířili na protest v Praze hlavně kvůli byrokracii a Green Dealu. Green Deal je unijní Zelená dohoda pro Evropu. Dnešní protest organizuje předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který je šéfem představenstva zemědělské skupiny Rabbit s miliardovými tržbami. Velké nevládní zemědělské organizace se od protestu distancovaly. Další zemědělci souhlasí s některými důvody protestu, avšak nepovažují za vhodnou jeho formu.

Například Farma Vraňany z Mělnicka vjezd traktorů do Prahy nepodpořila, jako zásadní vidí mimo jiné i přístup zákazníků. „Dnes nás vysávají předpisy EU a hloupá byrokracie i v rámci ČR, ničí nás v našich sezonách sklizně levné dovozy nekvalitních potravin obchodními řetězci, protože pořád cena je šik, omezuje nás nevyrovnaná struktura zpracovatelského průmyslu, levně vyvážíme kvalitu a přidanou hodnotu dovážíme, proto je česká drahota,“ uvedli vraňanští farmáři Milan a Dagmar Hančovi na facebooku.

Protesty zemědělců v PrazeProtesty zemědělců v Praze|e15 Michaela Szkanderová

Zelená dohoda podle protestujících snižuje produkci českého zemědělství, a způsobuje tak nedostatek domácích potravin na trhu. To následně vede k nárůstu dovozu z Jižní Ameriky a dalších zemí mimo EU, přečetl z dopisu před MZe jeden z demonstrujících. Uvedl také, že dohoda zhoršuje úrodnost půdy a zvyšuje ceny potravin tím, že ji zatěžuje daní z produkce oxidu uhličitého, který ale není příčinou globálního oteplování, dodal.

„Přijeli jsme proto, že nás tíží zejména cena elektřiny,“ uvedl zemědělec z Domažlicka. Výbornému by podle svých slov vzkázal, že by neměl lhát o účastnících protestu. „Protože tady jsou zemědělci. To, že v čele protestu jsou lidé, kteří podle jeho slov nejsou zemědělci, to je těžké. Zemědělci se věnují polím, a ne protestům, takže je potřeba požádat někoho, kdo s tím zkušenost má a podpoří nás. Protože Agrární komora se za nás viditelně nepostavila,“ dodal.

Jiné protestující zemědělce ze severu Čech trápí zejména bující byrokracie. „Nesouhlasíme se zvyšující se byrokracií a náročností vyplňování všech papírů. Největší nesmysly jsou, když chodí kontroly na kontroly,“ uvedl jeden z nich.

Ukradený protest

Koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloš Malý v České televizi (ČT) hovořil o „ukradeném protestu“. Části zemědělců se podle něj nelíbí provolávání protivládních hesel, chtěli poklidný protest.

„Když se podíváme na skupinu lidí, kteří tady provolávají protivládní hesla a nadávají všem, tak to není, co my jsme chtěli. My jsme chtěli poklidný protest, chtěli jsme ukázat, že náš protest jsou traktory na Magistrále, zemědělci. Ale my jsme tady dnes v menšině,“ uvedl Malý v ČT.

Demonstrace na Malostranském náměstí se účastní mimo jiné Jindřich Rajchl, předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně neparlamentní Trikolory Zuzana Majerová nebo bývalý premiér a předseda strany Česká suverenita Jiří Paroubek.

Doprava v Praze: Komplikace a traktory na Magistrále

Dnešní protest části zemědělců s traktory a další technikou nezpůsobil kolaps dopravy, Praha je průjezdná a ulice prázdné. Po jednání pražských radních to novinářům řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Je to podle něj zejména díky tomu, že lidé do metropole dnes nepřijížděli auty jako v jiných dnech. Magistrát se připravoval na možný kolaps dopravy v celém městě.

Část farmářů chce blokádou upozornit na podle nich špatnou situaci českého zemědělství. Jejich protestní jízda dnes časně ráno částečně zablokovala pražskou magistrálu, která je ale dál průjezdná, a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Větší dopravní problémy ale zatím nezpůsobila.

„Ulice jsou prázdné a lidé do Prahy nepřijíždějí s auty tak jako normálně,“ řekl Svoboda. „Kromě části, kterou zabírají ty traktory, tak je Praha průchodná a kalamita, jakou jsme čekali v ranních hodinách, se nekonala,“ dodal. V ulicích jsou podle Svobody všechny složky záchranného systému a protest se zatím obešel bez zranění. „Zatím kromě jedné nehody se nestalo nic a je vše bez zranění,“ řekl primátor.

Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024)Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024)|Profimedia

Praha podle Svobody zavedla předem některá preventivní opatření. „Přestěhovali jsme hasiče z centrály (v Sokolské ulici) a jsou na všech jiných stanovištích. Zařídili jsme také třeba to, že obchody byly zásobovány v noci a díky tomu celý den žádné zásobování nebude probíhat,“ poznamenal Svoboda.

Protestující podle něj dodržují domluvu, jezdí pouze po vnitřní straně silnic, ponechávají tak volnou pravou stranu k odbočování. „Předpoklad je, že by odjeli kolem druhé hodiny odpoledne s tím, že by zůstalo pět traktorů, které by projížděly Karmelitskou ulicí směrem k Malostranskému náměstí, to se ale ještě neví,“ doplnil Svoboda.

Stovky traktorů a dalších zemědělských strojů přijely dnes brzy ráno do Prahy kvůli protestu zemědělců. Před 06:00 dorazili protestující před ministerstvo zemědělství, kde ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předali kolem 11. hodiny dopis se svými požadavky. Výborný řekl ČTK, že organizátoři akce sledují politické cíle a změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá.

Protestní jízda farmářů částečně zablokovala Magistrálu a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Provoz pražské integrované dopravy protest zemědělců ale výrazněji nenarušil. Zastavený byl jen provoz části autobusové linky H1, určené pro handicapované.

Zhruba na půl hodiny byl ráno přerušený provoz tramvají na Vinohradské ulici a kvůli průjezdu zemědělské techniky nabíraly zpoždění tramvajové spoje na náměstí I.P. Pavlova. Vyplývá to z údajů na webu pražského dopravního podniku a společnosti Ropid, která plánuje pražskou veřejnou dopravu.

V 07:45 narušil průjezd traktorů provoz tramvají ve Vinohradské ulici v centru Prahy. Spoje na lince číslo 13 nejezdily do 08:10. Problémy měly podle webu Ropidu také tramvaje v Ječné ulici, kterým kvůli protestů zemědělců trvá déle přejet přes magistrálu. 

Velmi omezený dopad zatím má dnešní protestní akce na příměstské autobusové spoje v Praze. Společnost Ropid kolem 08:00 na síti X uvedla, že provoz PID je bez větších komplikací i zpoždění. „Takhle zelené pondělní ráno jsme tu už dlouho neměli,“ uvedl Ropid s odkazem na přiloženou mapu, ve které jsou spoje jedoucí aktuálně bez zpoždění vyznačeny zelenou barvou.

Na začátku dnešní ranní dopravní špičky se tvořily jen menší kolony v Říčanech a Uhříněvsi. Zpoždění nabralo i několik spojů jedoucích do hlavního města ve směru od Zdib a Nehvizd. Autobusy na lince 398 jezdily brzy ráno mezi Nehvizdy a Černým Mostem z preventivních důvodů po dálnici D11.

Do Prahy zamířilo asi 500 kusů zemědělské techniky, uvedla kolem 05:30 policie na síti X. Středočeským krajem ráno projelo asi 440 strojů a 130 doprovodných vozidel, řekla ČTK po 07:00 středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Organizátoři akce dřív uváděli, že by dnes mohlo do Prahy přijet 600 až 1000 traktorů a dalších strojů. Například zemědělci ze Strakonicka a Písecka uvedli podle České televize, že desítky účastníků z regionu nakonec jízdu odřekli.

Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024)Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024)|Profimedia

Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl kolem 05:00, kdy již traktory přijížděly do Prahy, že se neobjevily větší dopravní problémy. Podle předem ohlášeného plánu organizátorů přijížděli farmáři do města z několika stran. Podle webu pražské Technické správy komunikací byla před 06:00 zdržení v řádu minut v ulicích na příjezdu do Prahy, později se přidala zdržení i v centru.

Podle zpravodaje ČTK protestující částečně zablokovali Magistrálu v centru. Zemědělská technika tam stála ráno v souvislé koloně, ale v každém směru zůstal jeden pruh volný pro průjezd ostatních aut. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl České televizi, že byla zaznamenána i jedna nehoda traktoru, ale bez vážnějších následků.

Do Ķobylis dorazila kolona zemědělců v 05:15. Horňáteckou ulicí projelo asi pět desítek traktorů a další technika. Na jednom z traktorů byl nápis „Jsme zemědělci, ne podporovatelé Ruska“. Zhruba 12 traktorů za hlasitého troubení projelo krátce po 05:30 směrem od Strakonické ulice přes Jiráskův most. Pět vozů stálo před 05:45 na Magistrále u Národního muzea v horní části Václavského náměstí. Na sobě měly traktory české vlajky a také třeba citát amerického prezidenta Thomase Jeffersona „Stane-li se tyranie zákonem, je povinností stát se rebelem.“

Video placeholde
Traktory na magistrále v centru Prahy (19. února 2024) • Blesk.cz - Daniel Šesták

Desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze, které je hlavním cílem protestní jízdy. Kolem 07:00 traktory blokovaly podle zpravodaje ČTK na místě jeden pruh k Hlávkovu mostu, několik strojů stálo i na opačné straně magistrály. Komunikace byla ale stále průjezdná. Příjezd k ministerstvu zemědělci doprovázeli troubením. Na technice visely české vlajky i transparenty, například s nápisem „Jsme zemědělci, nejsme podporovatelé Ruska, Fialo!!!“. Protestující chtějí dopoledne předat ministrovi zemědělství dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu.

Ministr zemědělství protest v Praze kritizuje

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích, řekl ČTK k dnešní akci části zemědělců v Praze. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. O konkrétních krocích nebo změnách v zemědělství bude jednat s velkými nevládními zemědělskými organizacemi, dodal.

Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024)Protesty zemědělců v Praze (19.2. 2024)|Profimedia

„To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek,“ řekl Výborný.

Výborný uvedl, že nezpochybňuje problémy, se kterými se čeští zemědělci potýkají. „Ale za organizací těchto protestů stojí skupiny, které do určité míry, bohužel, sledují své vlastní politické cíle,“ doplnil.

Protesty zemědělců cílí hlavně na Green Deal

Část zemědělců chce dnes Výbornému předat dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Vadí jim například omezení používání hnojiv, uvedl už dříve mluvčí akce Daniel Sterzik. Výborný dnes ČTK řekl, že je potřeba požadavky této dohody zasadit do reálného rámce. „Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima,“ uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Se zemědělci Výborný souhlasí v tom, že byrokracie je velké množství. „Jsem to i já, česká vláda, kteří se snažíme při jednání rady ministrů a na dalších fórech důrazně požadovat po úřednících Evropské komise, aby se ty počty kontrol, hlášení a té administrativy začaly už konečně snižovat,“ řekl.

Podle údajů OECD činila odhadovaná podpora zemědělcům (Producent Support Estimate; PSE) v roce 2022 v EU 84,2 miliardy eur, tedy zhruba 15 procent hrubých příjmů zemědělců. Z evropských mimounijních zemí činila podpora farmářům 6,5 miliardy eur v Británii (15 procent hrubých příjmů zemědělců), 5,7 miliardy eur ve Švýcarsku (44,6 procenta) a 2,7 miliardy eur v Norsku (49 procent).

Zemědělský svaz už dříve upozornil na to, že podle jeho interního průzkumu klesl loni zisk zemědělských firem na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022.

Traktory vyjedou ve čtvrtek k hranicím

Ve čtvrtek se uskuteční společné evropské protesty proti politice EU, kdy farmáři se svými stroji vyjedou v kolonách na hranice. Do čtvrteční akce se zapojí Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Prezident Agrární komory Jan Doležal v neděli řekl, že očekává účast tisíců zemědělských strojů, zemědělci ale budou protestovat pokojně a mimo dopravní špičku. „My si nechceme brát nikoho jako rukojmí, nechceme způsobovat problémy, ale chceme ukázat, že situace je neudržitelná,“ řekl.