Švejnar: Rozpad eurozóny by Čechům výrazně snížil životní úroveň | E15.cz

Švejnar: Rozpad eurozóny by Čechům výrazně snížil životní úroveň

Jan Švejnar
Jan Švejnar
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokles HDP o více než 4,5 procenta a nezaměstnanost na 11 procentech. Takové by byly reálné dopady na českou ekonomiku, pokud by se rozpadla eurozóna. Vyplývá to ze studie střediska IDEA při pražském ekonomickém institutu CERGE-EI, kterou dnes prezentoval její spoluautor Jan Švejnar. Podle něj by se tak logicky snížila by životní úroveň a výrazně zhoršila rozpočtová situace vlády.

„Českou republiku by v případě rozpadu eurozóny čekal poměrně nepříjemný šok, kterému se prakticky nemá země šanci vyhnout. Prudký pokles HDP a s tím spojený nárůst nezaměstnanosti by mimo jiné znamenal i výrazné snížení životní úrovně a zhoršení fiskální (rozpočtové) stability Česka,“ uvedl další z autorů studie Vilém Semerák.

Propad ekonomiky o pět a více procent by podle něj zvýšil deficit veřejných financí nad 200 miliard korun. Na rok 2012 má ministerstvo financí podle studie naplánován deficit 128 miliard korun.

Pokles by tuzemská ekonomika zaznamenala podle studie i v případě pouhého odchodu Řecka z eurozóny. HDP by klesl podle výpočtů o 2,5 procenta více a nezaměstnanost stoupla na osm procent.

V životním zájmu Česka je tak podle autorů studie podporovat řešení, které by vytvářelo podmínky pro přežití eurozóny, které by ovšem nebylo jen dlouhodobou agónií. „Dokonce i solidarita ve formě účasti na financování některého ze stabilizačních fondů může být pro Česko efektivní,“ uvádí studie. Reálně by totiž příspěvek mohl být nižší než případné dopady hluboké recese.

Pokud eurozóna přežije, bylo by podle studie pro Česko přínosné přijetí eura. „Naše analýzy ukazují, že pozitivní dopady by mělo i členství v užší eurozóně, která by zahrnovala Německo,“ uvedl Švejnar.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video