Tisíce lidí pochodovaly Prahou za legalizaci konopí

Pochod za konopí

Pochod za konopí Zdroj: CTK

Za doprovodu hudby vyšel dnes po poledni z Karlova náměstí v Praze pochod na podporu legalizace konopí. Demonstrace nazvaná Million Marihuana March se konala v metropoli již podevatenácté. Její pořadatelé odhadují, že se i letos sešlo nejméně pět tisíc lidí, tak jako loni.

Letošním požadavkem byla legalizace pěstování a držení konopí i produktů z něj pro vlastní potřebu nejen kvůli léčbě, ale i rekreaci. Pochod se vydal směrem na Letnou, kde ho zakončil kulturní a vzdělávací happening.

Na demonstraci dohlížely desítky policistů, protože omezoval dopravu v Praze. Průvod vedly čtyři alegorické vozy, na jednom z nic je maketa krávy a nápis Centrála za legalizaci krávy. Akce se účastní převážně mladí lidé, někteří nesou pirátské vlajky a transparenty s nápisy například Konopné rostliny dar do každé rodiny, Konopí je droga darem od pánaboha nebo Tráva je kámoš, ne droga.

Akci pořádá občanské sdružení Legalizace.cz. Podporuje ji Česká pirátská strana, která tím vyjadřuje odpor proti nesmyslné kriminalizaci marihuany. Její předseda Ivan Bartoš tvrdí, že ze současného nastavení legislativy vůči užívání psychotropních látek těží pouze černý trh, zatímco jsou absurdně postihováni jednotlivci, například důchodci, kteří rostlinu pěstují kvůli léčbě bolesti.

Konopný veletrh

Asi pět desítek lidí demonstrovalo dnes za legalizaci marihuany také v Ostravě. Skupina se sešla na Prokešově náměstí a následoval pochod centrem města za zvuků reggae a doprovodu policistů. Skončil v areálu výstaviště Černá louka, kde se od pátku koná veletrh Konopex, který prezentuje možné využití technického konopí i ve stavebnictví, textilní výrobě či v kosmetice. Pochod se obešel bez komplikací. Přítomní policisté nemuseli zasahovat.

Léčebné konopí, neboli marihuana obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je ale v Česku nelegální.

Léčebné konopí je v Česku dostupné jen na elektronický recept s omezením. Dostat ho mohou lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacientům má zmírnit obtíže. Předepsat ho mohou mimo jiné onkologové, neurologové, revmatologové i geriatři či psychiatři. Podle pacientského spolku KOPAC ale většina nemocných nemá na léčivo peníze.

Ministerstvo zdravotnictví by podle ministra Svatopluka Němečka mohlo mít do roka výsledky výzkumu o účincích léčebného konopí na pacienty. Pokud se potvrdí, že nemocným droga pomáhá, mohlo by se začít jednat o případném proplácení léčení ze zdravotního pojištění. Lékaři ale na léčbu konopím stejný názor nemají.