V Praze přibylo krádeží vody a nelegálních přípojek na kanalizaci

Dispečink Pražských vodovodů a kanalizací

Dispečink Pražských vodovodů a kanalizací Zdroj: Michael Tomeš/E15

Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Tedy o výši inflace a částku, kterou určuje smlouva mezi Prahou a vodohospodářskými společnostmi. Od ledna tak budou Pražané platit za vodné a stočné 60,39 koruny za metr krychlový, tedy o 3,88 koruny více než dosud. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) navrhovaly zdražení až o 9,3 procenta, to ale neodsouhlasilo vedení města.
Dispečink Pražských vodovodů a kanalizací
Dispečink Pražských vodovodů a kanalizací
Dispečink Pražských vodovodů a kanalizací
5
Fotogalerie

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) loni prošetřovaly 632 případů černého odběru vody nebo nelegální produkce odpadních vod. Meziročně ty bylo o 160 případů více. Nepoctivým zákazníkům loni nafakturovaly téměř pět milionů korun, uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Nejčastějším prohřeškem bylo nelegální napojení na kanalizaci. Z celkových 386 případů jich PVK prokázaly 68 procent. "V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty," sdělil mluvčí.

Případů černého odběru vody PVK loni prověřila 246, téměř 60 procent z nich firma prokázala. V sedmi z deseti případů šlo o neoprávněnou manipulaci s vodoměrem, a v pětině o nález neměřené odbočky před vodoměrem.

Za nelegální odběry pitné vody a černou produkci odpadních vod firma loni vyfakturovala 4,8 milionu korun. "Meziročně se jedná o nárůst o jeden milion korun," uvedl Mrázek. Suma zahrnuje kromě způsobené škody sankce a náklady na přešetření.

PVK zásobují vodou 1,26 milionu obyvatel Prahy a 190 tisíc lidí ve Středočeském kraji. Vodohospodářská síť v Praze patří městu, které ji prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost pronajímá PVK. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Letos v lednu magistrát ohlásil, že Praha jedná s Veolií o možné koupi PVK. Firma se k jednání nechtěla vyjádřit.