Vláda schválila zelenou naftu i pro živočišnou výrobu

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: E15

ČTK
Návrh na zavedení vratky na spotřební daň z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou, takzvanou zelenou naftu, dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát to vyjde zhruba na 385 milionů korun ročně. Novelu zákona o spotřebních daních předložil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který už dříve řekl, že se kvůli možnému střetu zájmů zdrží vládního hlasování. Novela bude platit od července, pokud ji schválí Parlament a podepíše prezident.

Výše vratky bude 4380 korun na tisíc litrů paliva. Budou ji moci nově uplatnit zemědělci či plemenáři, kteří se například zabývají chovem skotu, prasat, drůbeže, ovcí a koz. Nárok na vratku budou moci zájemci uplatnit zpětně i na paliva spotřebovaná od letošního ledna.

O peníze si podle odhadu ministerstva zemědělství zažádá tisíc subjektů. „Daný propočet je však spíše ilustrativní, neboť odhadnout přesný počet nových žadatelů je velmi obtížný,“ dodalo ministerstvo financí v důvodové zprávě. Podle Sobotky by peníze měly pomoci například ke zvýšení rentability výroby masa a mléka. Vláda pak také podle něj navrhla, aby se předloha projednala ve Sněmovně ve zrychleném režimu. Tak by se podle něj mohla stihnout plánovaná účinnost novely.

Ministerstvo financí nechtělo novelu předkládat. Babiš, který vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku, se obával možného střetu zájmů. O tom, kdo novelu bude obhajovat v Poslanecké sněmovně, rozhodne vláda nebo premiér.

Vratka má udržet zaměstnání na venkově

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve řekl, že zelená nafta pro živočišnou výrobu pomůže stabilizaci pracovních míst na venkově. Kvůli rozšířené živočišné výrobě může pomoci i protierozním opatřením a zlepší absorpční kapacitu půdy.

Nárok na uplatnění vratky nyní mají vinaři, ovocnáři či pěstitelé zeleniny. Dostávají 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s bio příměsí.

Koaliční závazek

Vláda Petra Nečase (ODS) v roce 2012 schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci v reakci na to na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci předloňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.

Současná vláda se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Podle kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise