Vnitro rozsekne sporné hranice obcí, některé ztratí území i občany | E15.cz

Vnitro rozsekne sporné hranice obcí, některé ztratí území i občany

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na ministerstvu vnitra se začal připravovat plán, jak vyřešit sporné hranice obcí, jež na mnoha místech komplikují život jak občanům, tak radnicím. Tam, kde se obce nedokážou dohodnout na řešení územního sporu, by měl nově rozhodnout kraje.

„Platné právní předpisy umožňují tento stav řešit pouze dohodou dotčených obcí. V praxi se však ukazuje, že dosažení takové dohody je reálně nedosažitelné,“ uvedlo vnitro k důvodové zprávě k návrhu na změnu hned několika zákonů.
Nepořádek v katastrálních hranicích často spadá ještě před rok 1989. Tehdejší okresní a krajské národní výbory do nich často zasahovaly, aniž by podléhaly nějakému právnímu omezení.

Svaz měst a obcí ČR považuje řešení navržené ministerstvem vnitra za cestu z bludného kruhu. „Daný problém se podle dostupných informací týká 32 obcí. Vyřešit se samozřejmě musí, a pokud se obce samy nedohodnou, legislativní úprava je jediné možné řešení,“ sdělila mluvčí svazu Štěpánka Filipová.

Kolín se pře se sousední obcí

Trampoty se spornými obecními hranicemi dobře zná například Kolín. Přímo do jedné sousední vsi nelogicky zasahuje katastr města. „Obyvatelé se cítí přirozeně být součástí obce, administrativně však patří do Kolína,“ připomněl Martin Tichý, vedoucí odboru regionálního rozvoje a územního plánování kolínské radnice.

Celá věc má i praktické dopady včetně finančních nákladů. „Způsobuje nám to komplikace například se svozem odpadu nebo zimní údržbou,“ poznamenal Tichý.

Sousední obec prý zatím o směně území nechce ani slyšet. Protože na parcele, která by připadala do úvahy pro výměnu, sídlí firma, jež plní obecní kasu. „Když by to celé mohl rozhodnout někdo typu kraje, určitě by to bylo prospěšné,“ dodal šéf odboru regionálního rozvoje z Kolína.

Obce se mohou bránit

Ministerstvo vnitra připouští, že obce, na jejichž úkor bude rozhodnuto, se mohou soudně bránit. „Přestože v některých případech bude možné sporné území směnit za jiné, vždy v konečném důsledku jedna obec získá a druhá tratí,“ stojí v důvodové zprávě. Mezi ztráty některých obcí se budou počítat kromě území a občanů i daňové výnosy.

Zda budou o hranicích obcí nakonec rozhodovat skutečně kraje, ještě není zcela jisté. Hejtmani totiž z nové kompetence nadšení nejsou, což také sdělili v připomínkovém řízení. „Kraje s touto novou působností nesouhlasí a navrhují, aby tato pravomoc byla svěřena jinému orgánu,“ zdůraznil mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video