Zákon o státních zástupcích má skluz | e15.cz

Zákon o státních zástupcích má skluz. Babiš oddaluje jeho projednání

Miffek Thuong Ly

Miffek Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Andrej Babiš (ANO) už několik měsíců odkládá vládní projednání novely zákona o státním zastupitelství, kterou loni v červnu představila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO). Novela již prošla v září legislativní radou a zbývá ji jen zařadit na jednání vlády, o čemž rozhoduje právě předseda vlády. Zatím tak neučinil, a navíc s návrhem nesouhlasí koaliční ČSSD, státní zástupci i opozice.

Benešové tak nezbývá než čekat. „O zařazení návrhu na program jednání vlády ministerstvo nerozhoduje,“ řekl za rezort spravedlnosti jeho mluvčí Martin Bačkovský. Premiér Babiš se k dotazu redakce deníku E15 nevyjádřil.

Hlavním důvodem, proč premiér zatím nepřistoupil k projednání na vládě, je podle sociálních demokratů zřejmě fakt, že na návrhu nepanuje koaliční shoda. „Zákon nebyl na vládu předložen asi proto, že k němu má ČSSD výhrady, které stále nebyly vypořádány,“ řekl poslanec za sociální demokracii Jan Chvojka.

Strany budou o návrhu podle Chvojky jednat na koaliční radě příští týden. „Myslíme si, že je důležité věnovat se námitkám státních zástupců, zejména obsazování výběrové komise, délce funkčního období a podobně,“ míní.

Hlavní námitky se týkají především obsazování komise, která by vybírala nové vedoucí státní zástupce. Do pětičlenné komise by ministerstvo vybralo podle návrhu tři členy, státní zástupci dva.

To žalobci včetně nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana považují za posílení vlivu vlády na státní zastupitelství. Benešová navrhla, že místo tří ministerských členů komise by mohli být dva a třetí bude soudce. Přítomnost soudce však vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová považuje za protiústavní, protože jde podle ní o směšování exekutivy a justice.

Státním zástupcům také vadí sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce. Zeman uvedl, že účelem zákona je zřejmě rychlé přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. To Benešová odmítá.

Přestože legislativní rada vlády na podzim nakonec doporučila novelu ke schválení, třetina členů rady vyjádřila nesouhlas. Vládní protikorupční rada dokonce nedoporučila kabinetu schválit návrh novely zákona, protože podle ní posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství.

Nejasnou situaci kolem novely o žalobcích kritizuje opozice. „Andrej Babiš ani Marie Benešová nechtějí nezávislé státní zastupitelství. A nedokazuje to jen skutečnost, že vláda dosud neprojednala nový zákon o státním zastupitelství,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Nedávno vládní koalice zamítla náš návrh, kterým jsme chtěli posílit nezávislost nejvyššího státního zástupce na vládě,“ dodala.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video